tvnpix
Bolid widziany koło Torunia, Foto: legion bydzia

"Coś spadło z nieba!". Bolid uchwycony przez Reportera 24

Reporter 24 zarejestrował jasny obiekt na niebie. Jak napisał, "coś spadło z nieba" w okolicach Torunia. Portal tvnmeteo.pl tłumaczy, że zjawisko, które udało się uchwycić internaucie, to prawdopodobnie bolid należący do roju Geminidów. Przypomnijmy, że podobny widoczny na niebie był również 31 października.

 

"Trasa szybkiego ruchu, okolice Torunia. Coś spadło z nieba o godz. 18:02!" - napisał Reporter 24, przesyłając nagranie z kamerki internetowej.

"To bolid"

- Nasza kamera zarejestrowała takie zjawisko - poinformował Mariusz Wiśniewski z Polskiej Pracowni Komet i Meteorów. I wyjaśnił, że jest to prawdopodobnie bolid należący do roju Geminidów, ale podkreślił, że zjawisko trzeba dokładniej przebadać, żeby mieć pewność.

- Mamy końcówkę aktywności Leonidów i początek aktywności Geminidów. Te drugie są dość aktywne i mogą dawać takie zjawiska, jakie zaobserwowaliśmy na dzisiejszym niebie - podkreślił.

Szansa na więcej

Obiekt był dość jasny. I jest szansa, że w następnych dniach zobaczymy ich więcej. Za dwa tygodnie, czyli 14 grudnia rój Geminidów osiągnie szczyt. - Ich aktywność porównywalna jest z Perseidami, dlatego możemy liczyć nawet na 100 spadających gwiazd na godzinę - zaznaczył Wiśniewski. Będą widoczne w całym kraju, jeśli oczywiście pogoda dopisze, czyli niebo będzie bezchmurne.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL

Uchwycony nie pierwszy raz

Taki zachwycający spektakl na polskim niebie można było zobaczyć również miesiąc temu. Bolid, który pojawił się na niebie 31 października, pochodził z roju meteorów o nazwie Taurydy Północne.

W sieci zawrzało, a Kontakt 24 zalały zdjęcia i film osób, którym udało się uchwycić to piękne zjawisko.

Zobacz: "Najlepszy prezent urodzinowy. Dzięki kosmosie!". Reporterzy 24 na tropie bolida

Autor: mz/aw Źródło: tvnmeteo.pl