Temat w toku

Pisze o tym:

347 reporterów

Dodano:

348 materiałów

Coraz więcej chorych bez leków. Jakich brakuje u Was?

Pacjenci mają coraz większe problemy z kupnem leków. Większość sygnałów napływających na Kontakt 24 dotyczy braku eutyroxu w różnych dawkach, stosowanego w leczeniu niedoczynności tarczycy. "Od ponad trzech tygodni odbijam się od ściany. Nasz nieduży zapas już się kończy" - napisała Sylwia. Informujecie nas również o niedostępności między innymi szczepionki na HPV - gardasil 9 i preparatów na cukrzycę. Jakich jeszcze leków nie możecie kupić w aptekach? Czekamy na kolejne sygnały.

Coraz więcej chorych bez leków. Jakich brakuje u Was?

Czy w aptece zabrakło Waszego leku? Źródło: Sutterstock

Naczelna Izba Lekarska apeluje do ministra zdrowia, a aptekarze ostrzegają, że zaczyna brakować preparatów dla osób cierpiących między innymi na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergie i cukrzycę. Zaczyna brakować również leków onkologicznych i neurologicznych - podaje portal tvn24bis.pl.

"Łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności, mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów" - apeluje Naczelna Izba Lekarska w liście otwartym do ministra zdrowia.

Sygnały widzów

Z informacji, jakie nadsyłacie na Kontakt 24 wynika, że ogromne problemy są z dostępnością eutyroxu w różnych dawkach. Jest to lek stosowany w leczeniu tarczycy. "Od tygodnia szukam choćby zamiennika i nie ma" - napisała Agnieszka.

A to głos od Marty: Od miesiąca brak leku regulującego pracę tarczycy, który przyjmuję od niemal 15 lat - euthyroxu.

"W Kielcach nie ma euthyroxu N 25, 50, 88, 100. Syn ma wrodzoną niedoczynność tarczycy. Od urodzenia do końca życia musi przyjmować ten lek (dawka 25), a ja od ponad trzech tygodni odbijam się od ściany. Nasz nieduży zapas już się kończy. Pani farmaceutka powiedziała mi, że zamiennik - letrox nie nadaje się dla uczulonych na gluten i co teraz?" - zastanawia się Sylwia.

Są problemy także z lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy. "Na całym Podkarpaciu brakuje leku na cukrzyce metformax 500 SR i zamienników. Tragedia" - napisał Tomasz.

WIĘCEJ O PROBLEMIE NA TVN24BIS.PL

Czy też macie trudności z zakupem potrzebnego leku? Jeśli tak, jakiego leku i w jakim mieście go brakuje? A może Wasza apteka dysponuje specyfikami, które przyjmujecie? Redakcja Kontaktu 24 czeka na sygnały!