Temat w toku

Pisze o tym:

141 reporterów

Dodano:

141 materiałów

Co chcielibyście wiedzieć o koronawirusie? Czekamy na Wasze pytania

Łączna liczba przypadków zakażonych na świecie sięga ponad 69 tysięcy. Z jego powodu zmarło niemal 1700 osób. Kolejne kraje ewakuują lub planują ewakuować swoich obywateli z miasta Wuhan. O koronawirusie wiadomo jednak nadal niewiele. Redakcja Kontaktu 24 czeka na Wasze pytania. Co chcielibyście wiedzieć o nowym wirusie?

Iwona Paradowska-Stankiewicz o koronawirusie Źródło: tvn24


Koronawirus pojawił się w grudniu ubiegłego roku w mieście Wuhan, które jest stolicą prowincji Hubei w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych, potwierdzono dotąd ponad 69 tysięcy zarażeń i blisko 1700 zgonów spowodowanych wirusem.

Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczące 11 mln mieszkańców miasto Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w okolicznych miastach.

O nowym wirusie nadal wiadomo niewiele. Z każdym dniem przybywa informacji na jego temat, wciąż więcej jest jednak niewiadomych.

Co chcielibyście wiedzieć o koronawirusie? Co budzi Wasze wątpliwości? Redakcja Kontaktu 24 czeka na Wasze pytania. Na antenie TVN24 odpowiadają na nie specjaliści.

Na zadane przez Was pytania odpowiadali w czwartek dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii oraz dr n. med. Paweł Gonerko, pulmonolog ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie.

- Choruję na astmę alergiczną, którą bardzo trudno kontrolować farmakologicznie. Jestem tak zwanym "trudnym przypadkiem". Czy w sytuacji, gdy mam obturacyjną chorobę płuc, jestem w grupie ryzyka osób, które mogą szybciej zarazić się koronawirusem i gorzej leczyć?

- W sytuacji zagrożenia koronawirusem istnieje ryzyko, że takie osoby mogą łatwiej ulec zakażeniu - powiedziała dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. Dodała, że takie osoby, w przypadku zakażenia, powinny znaleźć się pod stałą opieką lekarza.

- Czy rzeczy, towary, które są przywożone z Chin, mogą przenieść tego wirusa?

- Odpowiedź jest krótka, że nie. Możemy czuć się bezpiecznie - powiedziała dr Paradowska-Stankiewicz.

Czym różnią się objawy koronawirusa od objawów grypowych?

- Są one podobne w początkowym okresie przebiegu choroby. W związku z tym naszą uwagę powinny zwracać bardziej nasilone objawy chorobowe typu wysoka gorączka, zaburzenia oddychania - powiedział dr n. med. Paweł Gonerko, pulmonolog ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Ponadto podkreślił, że bardzo ważny jest też wywiad chorobowy, czyli czy podejrzana o zakażenie osoba była w Chinach lub czy miała kontakt z taką osobą. - Dopiero na tej podstawie możemy wybierać tych pacjentów, których trzeba izolować - podkreślił.

Czy stosować prewencyjne maseczki, a jeśli tak, to jakie? Powinny mieć one filtr FFP3?

- Maseczki można stosować zawsze. To jest kwestia trochę przyzwyczajeń w danym kraju, ponieważ przeziębienie to też jest zakażenie wirusowe, które roznosi się między ludźmi. Dlatego też na świecie zaleca się, żeby przez pierwsze 2-3 dni w ogóle nie chodzić do lekarza, bo dzięki temu możemy odpocząć w domu, nie zarażamy innych, nie łapiemy innych zakażeń. Dzięki temu szybciej wyzdrowiejemy i nie będzie żadnego problemu. Maseczkę można założyć przy każdym przeziębieniu - powiedział lekarz.

Więcej czytaj na portalu tvnmeteo.pl