MATERIAŁ INTERNAUTY

Cmentarz wojenny w Garwolinie zdewastowany!

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

Wyrwany z ziemi i przewrócony drewniany krzyż prawosławny, 16 zniszczonych mogił, poodrywane tabliczki z nazwiskami żołnierzy – taki widok zastał dziś mieszkaniec powiatu, który odwiedził Cmentarz wojenny w Garwolinie. O swoim odkryciu poinformował policję. Dewastacją cmentarza jest oburzony burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

– Zgłoszenie o dewastacji na Cmentarzu wojennym w Garwolinie otrzymaliśmy o godzinie 15.45. Policjanci, którzy przybyli na miejsce ustalili, że nieznani dotychczas sprawcy zniszczyli 16 mogił. Z dwóch z nich w wyniku dewastacji odpadły tabliczki z nazwiskami żołnierzy. Ponadto sprawcy wyrwali z ziemi i przewrócili jeden drewniany krzyż prawosławny. Policjanci wykonali czynności i poinformowali o zdarzeniu Urząd Miasta w Garwolinie. Funkcjonariusze będą ustalać sprawców dewastacji – informuje asp. Szt. Marek Kapusta, asystent ds. prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski zapytany o komentarz do zdarzenia nie ukrywa swojego oburzenia. – Z czymś podobnym w Garwolinie się nie spotkałem. To po prostu profanacja tych ludzi, którzy kiedyś gdzieś walczyli, żebyśmy my mogli żyć w pokoju. Nie do pomyślenia, żeby bezcześcić mogiły żołnierzy, jakie by one nie były, polskie czy rosyjskie. Takich rzeczy być nie powinno! Najdelikatniej to ujmując jest to wyjątkowa nieodpowiedzialność – powiedział bezpośrednio po otrzymaniu informacji z policji włodarz Garwolina.

(ur, fot. KK)