tvnpix
Do zdarzenia doszło w Lipcach Reymontowskich, Foto: mSlomka, Kontakt 24

Ciężarówka utknęła pod kolejowym szlabanem. "Trzeba reagować, bo może dojść do tragedii"

Na strzeżonym przejeździe kolejowym w Lipcach Reymontowskich (Łódzkie) ciężarówka zatrzymała się pod opadającym szlabanem. - Pierwszy pociąg wyraźnie zwolnił, a drugi, towarowy, nawet na chwilę się zatrzymał - opowiadał autor nagrania. Służby poinformowały, że okoliczności zdarzenia trzeba będzie wyjaśnić. Podkreśliły jednocześnie, że w podobnych sytuacjach trzeba jak najszybciej ostrzegać pracowników kolei. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pan Maciej - autor nagrania - wyjaśnił, że sytuacja miała miejsce we wtorek, około godziny 9:50 na strzeżonym przejeździe kolejowym w Lipcach Reymontowskich. - Podjechałem do kolejki aut jako trzeci i ciężarówka z opartym o nią szlabanem już stała wtedy po drugiej stronie przejazdu. Z tego, co udało mi się zaobserwować, kabina samochodu był pusta, a kierowca chodził w pobliżu, czyli nie zdecydował się na próbę wycofania - opisywał.

Czytaj więcej na tvn24.pl

- Pierwszy pociąg wyraźnie zwolnił, a drugi, towarowy, nawet na chwilę się zatrzymał. Później, gdy oba już przejechały, szlabany się otworzyły i mogliśmy przejechać, ale mijając ciężarówkę widziałem ten szlaban cały czas oparty - opowiadał Reporter 24.

Przekazał, że nie wie, co stało się dalej, ale kiedy godzinę później przejeżdżał tą samą trasą, ciężarówki już nie było. - Na szczęście nie doszło do zderzenia - podkreślił.

Kolejarze przypominają o żółtych naklejkach

Rafał Wielgusiak z biura prasowego PKP PLK przekazał, że do zdarzenia mogło dojść z powodu awarii samochodu ciężarowego.

- Jeżeli pojazd zatrzyma się w miejscu niebezpiecznym, trzeba jak najszybciej przekazać informację o tym przedstawicielom kolei. Numery alarmowe umieszczone są na żółtych naklejkach, które od 2018 roku znajdują się na każdym przejeździe kolejowym w Polsce - mówił Wielgusiak.

Podkreślił, że sprawne przekazanie informacji o niebezpieczeństwie na przejeździe może zapobiec tragedii.

- Na każdej żółtej naklejce są też informacje dotyczące przejazdu kolejowego: jego numer i nazwa miejscowości. Dzięki temu, informacja może być przekazana bardzo sprawnie. Jeżeli jest taka konieczność, ruch kolejowy zostanie wstrzymany - zapewnił.

Autor: est,bż/tam Źródło: tvn24.pl, Kontakt 24