Zamknięty

Pisze o tym:

161 reporterów

Dodano:

193 materiały

Ciemna strona upału: brak wody, susza, niedziałająca klimatyzacja. Z jakimi problemami się borykacie?

Synoptycy prognozują, że ekstremalne upały mogą nam towarzyszyć nawet do 20 sierpnia. Już pierwsze dni, gdy słupki rtęci zaczęły wskazywać powyżej 30 stopni Celsjusza, dały się mocno we znaki mieszkańcom Polski: miejscami brakuje wody, pojawiają się przerwy w dostawach energii elektrycznej, domowe urządzenia "przegrzewają się", a susza przyprawia o ból głowy rolników. Z jakimi problemami musicie się mierzyć w ostatnich dniach? Dajcie znać na Kontakt 24!

 

Eksperci radzą, aby podczas upałów pić dużo wody, bo właśnie wtedy nasz organizm potrzebuje jej znacznie więcej, czasem nawet czterokrotnie. - Człowiek normalnie powinien spożywać od półtora do dwóch litrów wody dziennie, a w trakcie takich upałów, gdy wykazujemy aktywność fizyczną, to zapotrzebowanie wzrasta nawet do ośmiu litrów na dobę - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 kardiolog Piotr Gryglas.

Więcej o tym, jak przetrwać upały, przeczytasz na tvnmeteo.tvn24.pl.

Nagłe zwiększone zapotrzebowanie na wodę może spowodować, że zacznie jej brakować w sklepach, czy w kranach. Zwłaszcza, że w trakcie suszy często podlewamy przydomowe ogródki starając się, by wielomiesięczna praca nie poszła na marne. Zraszacze nawadniające przydomową zieleń również dla nas stają się oazą wytchnienia od żaru lejącego się z nieba.

Z nieustannie towarzyszącym nam skwarem łączą się też inne problemy. Bywa, że sprzęty AGD przestają pracować tak wydajnie, jak do tej pory, szybciej się przegrzewają lub nagle odmawiają posłuszeństwa. Klimatyzatory, wiatraki, wentylatory włączone dniami i nocami przeciążają sieć.

Upał dopieka także rolnikom. "Na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje bardzo duży deficyt wody. Każdy niedobór wody powoduje obniżenie plonów wszystkich uprawianych roślin" - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Stan wód w polskich rzekach również nie napawa optymizmem. Większość z nich na mapie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznaczona jest kolorem czarnym, co oznacza niski stan.

Występująca w kraju susza przekłada się również na wzrost liczby pożarów w lasach. "Przez wysokie temperatury oraz brak deszczu w ostatnich dniach na terenie niemal całej Polski obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Od 3 sierpnia strażacy odnotowali już 375 pożarów lasów, najwięcej w woj. mazowieckim" - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Resort zaapelował także, aby szczególnie uważać nad wodą - korzystać ze strzeżonych kąpielisk, przestrzegać zasad bezpieczeństwa i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. "Od początku lipca w Polsce utonęło 147 osób. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach" - przypomniało MSW.

Czy Wam również doskwierają upały? Zetknęliście się z brakiem wody lub prądu? Napiszcie na Kontakt 24 o "ciemnej" stronie tego gorącego lata.