tvnpix
Foto: GrupaMT

Chmury rolkowe i burze. Poniedziałkowa pogoda w Waszych obiektywach

W poniedziałek nad przeważającą częścią Polski przechodziły gwałtowne burze. Na froncie formowały się chmury o różnych kształtach, w tym efektowne chmury rolkowe. Zdjęcia tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Na opublikowanych w sieci zdjęciach możemy zaobserwować najróżniejsze typy zjawisk. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, chmury mogą przyjmować różne formy, szczególnie przy tak dużej wilgotności, jaka panowała w poniedziałek. Ich kształt warunkuje wiele zjawisk: silna turbulencja, nagłe zmiany kierunku i prędkości wiatru - tzw. uskoki wiatru - czy prądy zstępujące.

Chmury rolkowe

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia chmury rolkowej, która we wczesnych godzinach popołudniowych pojawiła się nad Częstochową (woj. śląskie). 

Synoptyk tvnmeteo.pl tłumaczy, że zjawisko najprawdopodobniej pojawiło się po opadzie deszczu. Wysoka wilgotność powietrza stworzyła korzystne warunki do rozwoju postrzępionych chmur Cumulus fractus, które widzimy na zdjęciu, a silna turbulencja w zasięgu chmury burzowej prawdopodobnie doprowadziła do utworzenia takiej "rolki".

Zjawisko zostało zaobserwowane również w innych częściach kraju, w tym we Wróblewie (woj. łódzkie) oraz Bolesławcu (woj. dolnośląskie).

Groźna strona burzy

Kapryśna pogoda bywała także niebezpieczna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie), na którym widać oberwanie chmury.

Burzy towarzyszył porywisty wiatr, który w niektórych miejscach spowodował duże straty materialne. W miejscowości Skrzypiec (woj. opolskie), zerwał on fragment dachu z budynku mieszkalnego. Dach został rozerwany na trzy części. Do zdarzenia doszło około godziny 12.30.

 

 

Autor: as Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24