użytkownik niezalogowany
Autor:HollyLodz
MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Burzą łódzkie zakłady Fakora. Inwestor robi miejsce pod centrum handlowe Plaza Łódź

Właściciel dawnych zakładów Fakora mieszczących się na rogu ul. Rzgowskiej i Warneńczyka dopiął swego. Otrzymał zgodę na wypis z rejestru zabytków część budynków, teraz będzie mógł postawić tam centrum handlowe.

Łódź traci kolejną fabrykę. Po skandalicznej decyzji m.in. ministra Bogdana Zdrojewskiego fabryka Fakora przestała być zabytkiem i właśnie burzona jest przez inwestora.

Jeszcze do niedawna, niektóre znajdujące się tam budynki - m.in. odlwenia żelaza, fabryczna wieża ciśnień, komin fabryczny, a także budynek socjalny wpisane były do rejestru zabytków, w związku z czym inwestor nie mógł ich wyburzyć.

Firma Plaza Centers od dawna miała już swoje plany na wykorzystanie tego terenu.

Według planów Plaza Centers, na terenie dawnej Fakory powstanie centrum handlowe.

Zakłady Fakora - odlewnia żeliwa została założona w 1866 roku przez Towarzystwo John, Krebs & C.O. Wtedy, w pierwszej kolejności, powstał zakład przy ul. Warneńczyka 18. Budynek fabryki przy ul. Rzgowskiej 142 został wybudowany później, w 1913 roku.

W 1903 roku w Fakorze wyprodukowano pierwszy kocioł, a w 1929 r. Zakład zdobył Złoty Medal za żeliwny kocioł grzewczy opalany węglem.

W 2007 roku fabryka uległa częściowemu spaleniu, a 2 lata później Zakłady zostały sprzedane firmie Plaza Centers, która miała w planach budowę centrum handlowego na terenie dawnej odlewni.

Plaza Centers realizuje swój kolejny projekt, centrum Łódź Plaza. Docelowo, w nowym obiekcie znajdzie się około 120 sklepów, supermarket oraz rozbudowana część rozrywkowa – wielosalowe kino oraz park rozrywki i gier. Otwarcie Łódź Plaza planowane jest na 2014 rok.

Centrum Łódź Plaza ma mieć ok. 42 tys. mkw. powierzchni handlowej pod wynajem, parking na 1000 samochodów W nowym obiekcie powstanie około 120 sklepów polskich i międzynarodowych marek, supermarket, strefa gastronomiczna i usługowa oraz rozbudowana część rozrywkowa – charakterystyczny element wszystkich inwestycji Plaza Centers. Oprócz 10 - salowego kina Cinema City łodzianie będą mogli spędzić czas w parku gier i rozrywek Fantasy Park.

Łódzka inwestycja będzie 11 – tym projektem realizowanych przez Plaza Centers w Polsce. W trakcie 11 lat swojej działalności w Polsce inwestor zaprojektował, stworzył i oddał do użytku 10 obiektów, w tym centra w Warszawie, Poznaniu i Krakowie oraz mniejszych miastach takich jak Zgorzelec i Suwałki. Ostatnim przedsięwzięciem dewelopera było centrum Toruń Plaza – otwarte w listopadzie ubiegłego roku.Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.