tvnpix

"Bulwersująca nagonka", "nie niszczcie tego!". Internauci do krytyków WOŚP

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedyne, co udało się w Polsce po 1989 roku", "ta akcja jest już częścią polskiej historii, nie niszczcie tego", "WOŚP i Owsiak to ludzie, którzy potrafią nas obudzić i zmobilizować". To tylko niektóre z pozytywnych opinii, które przeważają w Waszych komentarzach dotyczących Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i pojawiających się pod jej adresem zarzutów.

Jerzy Owsiak w "Faktach po faktach" o wynikach kontroli
Jerzy Owsiak w "Faktach po faktach" o wynikach kontroli

W ostatnich dniach pojawiły się głosy, zarzucające Fundacji WOŚP, że przywłaszcza sobie część zebranych pieniędzy. Posłanka PiS Krystyna Pawłowicz mówiła zaś np., że fundacja "robi ludziom pranie mózgów".

Wszystkich tych ludzi Jerzy Owsiak nazwał w TVN24 "hejterami". I przytoczył wyniki kontroli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Z raportu wynika, że prawie 92 procent uzyskanych środków fundacja przeznacza na pomoc charytatywną. Ok. 8 proc. trafia na pokrycie kosztów administracyjnych. "Zbadano nasz ostatni bilans. News, który poszedł jest dla mnie zaskakujący, bo jest po prostu fantastyczny. Sprawdzono naszą skuteczność, która jest doskonała - powiedział Owsiak. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

"Pomoc jest ogromna"

W przeważającej części komentarzy nasi internauci bardzo pozytywnie wypowiadają się o akcji Jerzego Owsiaka. "Panie Jurku, jest pan wspaniały i to, co pan robi od tylu lat, jest, moim skromnym zdaniem, najlepszą akcją charytatywną na całym świecie. Od lat pracuję w szpitalach i trudno nie znaleźć oddziału, który nie miałby choć jednego sprzętu zakupionego przez WOŚP" - pisze internauta o nicku @Silvar i dodaje, że Owsiak od lat uczy Polaków, jak można pomagać i jak wiele dobrego jako naród możemy zrobić.

@Artur natomiast przypomina, że początki działania fundacji były ciche, bo nikt nie wierzył w sukces. "Dzięki nam, ludziom dobrych serc, i Jurkowi, który te serca połączył, Orkiestra z roku na rok gra coraz głośniej i - co najważniejsze - pomoc jest ogromna" - dodaje.

"Dziękujemy za sprzęt"

W komentarzach piszecie również o pomocy uzyskanej od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Moje dzieci, jak się rodziły, korzystały ze sprzętu szpitalnego zakupionego przez Orkiestrę. Nie było inkubatora bez naklejki WOŚP" - wspomina @Artur. "Moje dzieci i my dziękujemy za sprzęt dla skwierzyńskiego szpitala. Gdyby nie pan, to kto by nam pomógł? No właśnie, nikt" - zwraca się do Owsiaka @Jagoda.

"Urodziłam czworo dzieci  - w tym dwoje wcześniaków w bardzo złym stanie. Gdyby nie sprzęt WOŚP, nie bylibyśmy teraz wszyscy razem..." - informuje jedna z internautek. @Bogumiła także pisze, że jej starsza córka leżała w inkubatorze od Orkiestry. "Niech żyje WOŚP!" - dodaje.

Z kolei @Maja podkreśla, że gdyby nie sprzęt medyczny ufundowany przez WOŚP, u jej córki nie wykonano by badania słuchu i wielu poważniejszych badań. "Bulwersująca jest ta nagonka na WOŚP. Co oferuje państwo/rząd/elity u władzy?" - dopytuje internautka. W podobnym tonie wypowiada się @Adam: "Gdyby nie Jurek Owsiak, to mój syn już dawno by nie żył. Dziękujemy".

Owsiak szuka też słoika, "w którym chowa pieniądze"
Owsiak szuka też słoika, "w którym chowa pieniądze"

"Nie niszczcie tego"

Wiele Waszych komentarzy odnosi się krytycznie do zarzutów przeciwników Owsiaka. "Mieszkam za granicą i jestem zażenowana i zawstydzona tym, co dzieje się w kraju. Owsiak i jego coroczna serduszkowa akcja jest już częścią polskiej historii. To dobra strona medalu. Nie niszczcie tego. Panie Jurku, za oceanem gramy z Orkiestrą!" - nawołuje jedna z internautek.

Ostrzejszych słów wobec osób krytykujących Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy użył @Piotr: "Niech się schowają miernoty, które szczują innych i nic nie robią. To, co robi WOŚP, jest wspaniałe. Pomaga i wspiera w sprzęt medyczny szpitale, kliniki, pogotowie ratunkowe, GOPR, WOPR, organizuje też szkolenia. Oby tak dalej!".

@Monika natomiast kieruje swoje pytania do osób krytykujących działania Owsiaka: "A czy wy zrobiliście kiedyś coś za darmo? Niech Owsiak bierze za to kasę - to jego praca. Ale przynajmniej pomaga innym. Czy ksiądz za darmo siedzi w kościele? Czy nie płacicie za wszystkie sakramenty? Czy politycy nie pchają sobie do kieszeni? Uważacie, że lepiej zamknąć WOŚP??? Wtedy będzie ok?".

"80 proc. sprzętu w szpitalach pochodzi z WOŚP"

W podobnym tonie wypowiada się @Łukasz, który pracuje jako inżynier serwisu medycznego. "Jeżdżę po szpitalach, bywam na różnych oddziałach i widzę jak to wygląda w rzeczywistości. Prawda jest taka, że na w miarę dobrze wyposażonych oddziałach noworodkowych, 80 procent sprzętu pochodzi z WOŚP. Nie macie pojęcia, o czym mówicie, krytykując Owsiaka" - argumentuje.

"Owsiak robi wokół siebie szum"

Pojawiają się jednak też dość chłodne komentarze o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. "Nie jestem fanatyczką, która ślepo w coś wierzy. Cieszę się, że Owsiak tak wiele zdziałał przez tyle lat, ale jest zbyt wiele niejasności, a przy statystykach Caritas, Orkiestra wychodzi bardzo, bardzo słabo" - twierdzi @Karolina.

Z drugiej strony @Jarek twierdzi, że cały sprzęt powinno kupować państwo. Również @Robert twierdzi, że za wyposażenie szpitali powinno odpowiadać państwo, a akcja Owsiaka uczy rząd, by nic w tej kwestii nie robić. Natomiast @Eliza wspiera ludzi, którzy są w potrzebie, ale nie za pomocą WOŚP-u. "Owsiak robi wokół siebie szum. Ludzie, którzy chcą naprawdę pomóc, nie sieją takiego fermentu" - argumentuje.

"Jurek, dawaj i się nie poddawaj"

@Ireneusz pisze, że nagonka na Owsiaka jest irytująca. "Można go nie darzyć miłością, ale to, co zrobił dla chorych dzieci, jest niepowtarzalne. Dodatkowo podejrzewam, że chorym dzieciom jest obojętne, czy pieniądze są od WOŚP, czy Caritas - jeśli obie akcje pomagają, to niech to robią dalej. A WOŚP i Owsiak, to ludzie, którzy potrafią nas obudzić i zmobilizować od lat - i niech tak pozostanie. Do końca świata i o jeden dzień dłużej" - konkluduje.

Z kolei @Myśliciel dodaje: "Jak się Jurek w końcu wkurzy i to wszystko rzuci, to będziemy mieli wtedy w szpitalach sprzęt od przyjaciół z Niemiec, jak czołgi - 20 letni. Jurek dawaj i się nie poddawaj".

Autor: aka//tka

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Jurek zbiera kasy tyle a tyle . za to kupi sprzęt wyda na pensje zusy i inne pierdółki które pomogą mu istnieć .Czyli zarabia i robi dużo dobrego . Czy Kościół kiedyś ogłosił słuchajcie zebraliśmy tyle i tyle na to poszło tyle a wam za resztę coś kupujemy i przekazujemy na taki a taki cel . Żeby wyciągnąć coś z Caritasu to tak... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.