tvnpix
Okiść powoduje utrudnienia, Foto: Mirek, Kontakt 24

Brak prądu, przerwy w kursowaniu pociągów. Okiść powoduje utrudnienia

Okiść spowodowała utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu w części województwa dolnośląskiego. Oblepione mokrym śniegiem gałęzie łamały się, uszkadzając linie przesyłowe i infrastrukturę kolejową. W niedzielę w Wałbrzychu i okolicach część odbiorców wciąż nie ma dostępu do prądu. Zdjęcia okiści otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W województwie dolnośląskim pojawiła się okiść. Zjawisko to powoduje łamanie się gałęzi i całych drzew, które, upadając, mogą blokować drogi oraz zrywać linie przesyłowe.

Zerwana trakcja kolejowa

Jak poinformował w sobotę po południu rzecznik Polskich Kolei Państwowych Mirosław Siemieniec, po godzinie 16 został zablokowany odcinek linii kolejowej pomiędzy Wałbrzychem a Boguszowem-Gorce.

Powodem był upadek dużego drzewa uszkodzonego przez okiść. W wyniku tego zdarzenia nastąpiło uszkodzenie około 200 metrów sieci trakcyjnej. Jak podał rzecznik, łącznie na sieć trakcyjną na tym odcinku spadło w sobotę 20 drzew.

W wyniku zdarzenia uruchomiona została komunikacja zastępcza pomiędzy Szklarską Porębą a Wałbrzychem. Podróżujący w góry turyści byli zmuszeni do przesiadania się do podstawionych busów, a ich podróż uległa wydłużeniu.

Brak dostępu do prądu

Okiść powoduje również problemy w dostawach prądu. W powiecie wałbrzyskim część odbiorców nie może korzystać z energii elektrycznej. Jak przekazał operator sieci, w niedzielę trwa usuwanie skutków awarii.

Jak opowiadała Reporterka 24 pani Małgorzata z Podlesia (Dolnośląskie), w powiecie wałbrzyskim od dwóch dni występują silne oblodzenia, łamią się drzewa i konary, a na drogach występuje "szklanka". Pojawiają się również problemy z dostawą prądu.

- W naszej miejscowości nie było prądu już w piątek 27 stycznia od rana do 14. Potem pojawiło się zasilanie i w nocy z 27 na 28 stycznia do chwili obecnej nie mamy prądu. Infolinia cały czas przesuwa termin usunięcia awarii. Większość naszych mieszkańców ma ogrzewanie pompami ciepła i piecami na pellet. Zatem jest zimno i nie ma wody, bo pozyskujemy ją ze studni głębinowych. Lepsza sytuacja jest w samym mieście Wałbrzych, ale okolice to dramat. Jest to spora awaria i podobno trwają prace - napisała w wiadomości wysłanej na Kontakt 24.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Autor: as, jw Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24