tvnpix
Foto: jacek.jg

Bocian czarny spacerował w pobliżu stawu. "Cieszę się z takiego spotkania"

Bocian czarny spacerował w pobliżu zbiornika wodnego w miejscowości Owiesno w województwie dolnośląskim. Ptaka sfotografował pan Jacek, a zdjęcia wysłał na Kontakt 24. - Pierwszy raz w życiu go spotkałem, wyciągnąłem szybko telefon, żeby go uwiecznić - powiedział autor fotografii.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia przedstawiające bociana czarnego przechadzającego się w pobliżu zbiornika wodnego w Owieśnie na Dolnym Śląsku.

Ornitolog: bocian czarny to ptak coraz rzadszy w Polsce

- Wracając wczoraj do domu, natknąłem się na rzadki okaz czarnego bociana. Był w pobliżu zbiornika wodnego, z którego jakiś czas temu spuszczono wodę. Pierwszy raz w życiu go spotkałem, wyciągnąłem zatem szybko telefon, żeby go uwiecznić. Duże zaskoczenie, ale i szczęście. Wydaje mi się, że ma w pobliżu gniazdo. Uwielbiam obserwować różne zwierzęta i ptaki, dlatego cieszę się z takiego spotkania - powiedział Reporter 24, pan Jacek.

Jak potwierdził w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Nowicki, ornitolog z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, jest to ptak coraz rzadszy w Polsce. - W przeciwieństwie do bociana białego stroni od ludzi, gniazduje w lasach, często podmokłych, żeruje nad wodami śródlądowymi i bagnami, co zresztą widać na zdjęciach - dodał ekspert.

Bocian czarny - co warto wiedzieć

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów. Liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par lęgowych. Podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd tych ptaków Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne.

Jak podają LP, w środkowej Polsce 56 procent gniazd bocianów czarnych znajduje się na dębach, 33 proc. na sosnach, a 11 proc. na innych gatunkach drzew. Pisklęta po wykluciu są pokryte delikatnym białym puchem, a dopiero po rozwinięciu się piór uzyskują czarno-białe upierzenie.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: anw, mj//rzw Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24