Zamknięty

Pisze o tym:

36 reporterów

Dodano:

37 materiałów

Będą możliwe podróże w czasie? Skąd wzięły się te fale? Zadajwaliście pytania ekspertowi

Po raz pierwszy udało się zaobserwować na Ziemi fale grawitacyjne - ogłosili w czwartek polscy uczestnicy międzynarodowych badań, które pokazały, że we wrześniu przez naszą planetę przeszły zmarszczki czasoprzestrzeni, ślad kosmicznej katastrofy. "Jaki ma to wpływ na normalnego zjadacza chleba?", "czy to oznacza, że będą możliwe podróże w czasie?", "skąd wiadomo, co wygenerowało te fale?". To tylko część Waszych pytań, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, a redakcja portalu tvnmeteo.pl zadała je w Waszym imieniu ekspertowi.


Zespół astronomów zaobserwował, jak szczątki rozerwanych gwiazd krążą wokół czarnej dziury. Takie zjawisko zachodzi na skutek działania sił pływowych. W ciągu ostatniej dekady astronomom nie udało się obserwować tego zjawiska z tak stosunkowo niedużej odległości.

Wyniki eksperymentu ogłoszono na konferencjach odbywających się równolegle w USA i we Włoszech. Swoją zorganizowała też w Warszawie Polska Akademia Nauk. W badaniach brali udział naukowcy z kilkunastu krajów - w tym z Polski. To badacze związani z eksperymentami przy detektorach LIGO w USA oraz Virgo we Włoszech - łącznie ponad 1300 osób (w tym 15 Polaków).

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Karol Wójcicki wyjaśnia fenomen odkrycia fal grawitacyjnych

Zauważono "zmarszczki czasoprzestrzeni", teoria Einsteina potwierdzona. Polacy współautorami przełomu w astronomii