Zamknięty

Pisze o tym:

72 reporterów

Dodano:

74 materiały

"Anglikiem" po polskich drogach. "Tylko z drugim kierowcą obok"

Od poniedziałku można w Polsce rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Eksperci i kierowcy zastanawiają się, czy wzrost ilości "anglików" na polskich drogach nie sprawi, że będzie niebezpiecznie. W Gorącym Temacie Kontaktu 24 możecie napisać, czy Waszym zdaniem zgoda na zarejestrowanie takich aut jest słuszna, czy może użytkownicy polskich dróg mają się czego obawiać?

Czy na polskich drogach przybędzie aut z kierownicą po prawej stronie?, Foto: Shutterstock | Wideo: tvn24

 

Zdania ekspertów są podzielone. Kierowca rajdowy Michał Kościuszko uważa, że umożliwienie kierowcom rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie nie jest dobrą decyzją. - Jest to po prostu niebezpieczne, ponieważ drogi w tej części Europy są przystosowane do aut mających kierownicę z lewej strony. Trudne może być na przykład wyprzedzanie, gdy kierowca będzie musiał wyjechać praktycznie połową samochodu na lewy pas, by coś widzieć - mówił na antenie TVN24. Negatywnie o rejestracji "anglików" wypowiada się więcej ekspertów.

- Nie jest to dobre rozwiązanie. Na pewno nie poprawi to bezpieczeństwa na polskich drogach. Obawiam się, że część osób kupi taki samochód, bo jest tani, a następnie będzie chciało go przerobić w jakimś warsztacie - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego.

Może być niebezpiecznie?

Wśród internautów opinie są podzielone. Część Was uważa, że samochody z kierownicą po prawej stronie to żaden problem. - Jestem kierowcą jeżdżącym autem dostawczym po całej Polsce i wiem, że "angliki" nie będą miały wpływu na bezpieczeństwo - napisał na Kontakt 24 Paweł. - Chętnie kupowalibyśmy nasze auta, ale nas nie stać. Auto z Anglii to coś na co nas stać - uważa z kolei Krzysztof. - To, że kierownica leży po prawej nie ma znaczenia. Wszystko leży w umyśle kierowcy - stwierdza Marcin.

Wielu z Was nie podoba się jednak zmiana w przepisach. - Jestem przerażona tym, że można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie - komentuje internautka o nicku holly_dolly. - Nie da się wyprzedzać na naszych drogach nie mając obok osoby, która też jest kierowcą i jest w stanie bezbłędnie ocenić możliwość tego manewru - dodaje.