MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Andrzej Grzyb na czele komisji praw człowieka PE

W związku z ukonstytuowaniem się rządu Finlandii i powołaniu dotychczasowej szefowej podkomisji ds. praw człowieka DROI Heidi Hautala na stanowisko Ministra ds. Rozwoju, obowiązki Przewodniczącego będzie teraz pełnił dotychczasowy pierwszy Wiceprzewodniczący - eurodeputowany PSL Andrzej Grzyb.

W nowej roli poseł Grzyb wystąpi już 30 czerwca podczas posiedzenia podkomisji w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Gościem spotkania będzie polski Podsekretarz Stanu w MSZ Krzysztof Stanowski. Tematem spotkania będzie, między innymi, polska inicjatywa powołania Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy). Europejski Fundusz na rzecz Demokracji ma wspierać podmioty polityczne walczące o przemiany demokratyczne, w tym m.in. partie polityczne, niezarejestrowane organizacje pozarządowe, związki zawodowe i innych partnerów społecznych, którzy nie byli w stanie skorzystać dotychczas z pomocy UE. Pomysł został zaprezentowany po raz pierwszy przez Ministra Sikorskiego w styczniu 2011 na arenie unijnej, a w marcu w Sejmie w czasie prezentacji planu działań MSZ na 2011.

25 maja ideę powołania EED poparł Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz Komisarz ds. Rozszerzenia i Polityki Sąsiedztwa Stefan Fule. 6 czerwca, w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych PE (AFET) w Strasburgu, odbyło się głosowanie nad sprawozdaniem w sprawie polityki zewnętrznej UE na rzecz demokratyzacji, w którym Parlament Europejski - dzięki poprawkom złożonym przez europosła Andrzeja Grzyba - pierwszy raz oficjalnie odniósł się do inicjatywy powołania EED. Przejęcie obowiązków przez Andrzeja Grzyba oznacza, iż w obecnej chwili Klub PO-PSL w Parlamencie Europejskim ma dwóch europosłów pełniących funkcje przewodniczących komisji PE.