tvnpix
Foto: bobsztein

36, 38, 40, a nawet... 52. Takie temperatury odnotowali w niedzielę Reporterzy 24

Kiedy skwar się leje z nieba, być może najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu i obserwowanie rosnącego słupka rtęci na domowym termometrze. Na podstawie takich właśnie obserwacji Reporterów 24 możemy przekonać się jak gorące jest powietrze.

 

Niedzielny skwar doskwiera wielu osobom i jest trudny do zniesienia, zaś miłośnicy tropikalnej pogody mają powód do radości. Tak wysoka temperatura w Polsce zaskakuje nas i zadziwia. Reporterzy 24 z całej Polski dokumentują wartości, jakie odnotowały ich termometry.

Niedzielne upały

Jak podaje synoptyk TVN Meteo Tomasz Wasilewski, najgoręcej było w Słubicach, gdzie odnotowano aż 36 st. C. Zgodnie z danymi podawanymi przez serwis Weather Online, niewiele niższą temperaturę - 35 st. C - zaobserwowano w Opolu, Zielonej Górze, na warszawskim Okęciu oraz w Toruniu.

Natomiast najchłodniej było w nadmorskich kurortach takich jak Darłówek, Łeba czy Ustka, gdzie temperatura nie przekroczyła 30 st. C.

Basen, plaża czy po prostu wiatrak? Podzielcie się z nami Waszymi sposobami na upał.

 

 

Prawidłowy pomiar

Upały na razie nie odpuszczą. Według prognoz temperatura na początku tygodnia wyniesie od 24 st. C na Nizinie Szczecińskiej do 36 st. C na Podkarpaciu.

Okazuje się, że odczyty w naszych domach różnią się zwykle od siebie, a wskazywana przez nie temperatura zależy od wielu czynników.

Zestandaryzowane pomiary według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) powinny być wykonywane w określonych jednakowych warunkach tj. w miejscu silnie zacienionym na wysokości 200 centymetrów nad gruntem z dala od miejsc zabudowanych.

Większość z nas mierzy temperaturę nie tylko otaczającego nas powietrza, ale także ciepła wydzielanego przez szybę w oknie lub cały budynek. A kiedy termometr znajdzie się w pełnym słońcu, samo urządzenie się nagrzewa i odczyt jest zafałszowany. Dlatego zmierzenie dokładnej temperatury panującej w pełnym słońcu jest praktycznie niemożliwe.

Wszystkie dane temperaturowe podawane w prognozach pogody są wartościami mierzonymi w cieniu.

Dla osób zmęczonych upałem mamy dobrą wiadomość. Synoptyk TVN Meteo Tomasz Wasilewski prognozuje w najbliższym czasie spadek temperatury nawet o 20 st. C.

Prognozę pogody na najbliższe dni znajdziecie na stronie TVN Meteo.

 

 

 

 

 

 

Autor: ab/kka Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl