Zamknięty

Pisze o tym:

59 reporterów

Dodano:

62 materiały

33 lata od wprowadzenia stanu wojennego. Jak wspominacie ten dzień?

Stan wojenny został wprowadzony 33 lata temu - w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Zwykłym obywatelom tamta niedziela kojarzy się głównie z brakiem "Teleranka", godziną milicyjną i czołgami oraz wojskiem na ulicach. Działacze opozycyjni oraz ich rodziny nie zapomną z kolei, że to w tym czasie Służba Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska wtargnęła do ich domów. Do momentu zakończenia stanu wojennego ok. 10 tys. osób zostało zatrzymanych i skierowanych do ośrodków internowania. Jak ten czas zapadł Wam w pamięci? Podzielcie się w naszym gorącym temacie swoimi wspomnieniami i zdjęciami z tamtych dni.

Żołnierze przy koksowniku w czasie stanu wojennego, grudzień 1981 r., Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe | Wideo: Instytut Pamięci Narodowej

 

Stan wojenny trwał oficjalnie od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983. Według danych zgromadzonych przez IPN w trakcie strajków i manifestacji, do których doszło w tym okresie, zginęło 56 osób - w większości w wyniku postrzelenia. Wielu zgonów nigdy nie wyjaśniono.

Od lat nie milkną dyskusje na temat tego, w jakim celu i czy słusznie wprowadzono stan wojenny. Gen. Wojciech Jaruzelski, który podjął tę decyzję oraz ją ogłosił, zawsze twierdził, że było to "mniejsze zło" dla Polski, które miało zapobiec radzieckiej interwencji. Jednak w opinii historyków IPN w tym czasie nie istniała groźba zbrojnej ingerencji ze strony ZSRR.

Jak Wy wspominacie dzień wprowadzenia stanu wojennego? Jakie macie wspomnienia z tego nadzwyczajnego czasu w najnowszej historii naszego kraju? Podzielcie się nimi na Kontakcie 24!