MATERIAŁ INTERNAUTY

29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka dobiegł końca

W dniach 8-11.06.2016 odbywał się Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA organizowany przez Teatr Lalki i Aktora pod batutą Jarosława Antoniuka. Pierwsze miejsce zajął słoweński teatr Ljubljana Puppet Theatre.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. W moim odczuciu to doskonała promocja nie tylko Łomży, ale i całej Ziemi Łomżyńskiej – tymi słowami Festiwal został otwarty przez Prezydenta. – Jestem przekonany, że podobnie jak w ubiegłych latach, będziemy mogli obejrzeć za znakomite spektakle, poznać interesujących twórców i cieszyć się kulturą na wysokim poziomie.

Spektakl, który zajął I miejsce i otrzymał grand prix w wysokości 4.000 zł ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego  odegrany przez słoweński teatr nosił tytuł: „Gęś, Śmierć i Tulipan”. Opowiadał on o przyjaźni między Gęsią a Śmiercią. Przyjaźń ta uczy, że śmierć jest integralną częścią życia. Spektakl nie odpowiada na pytanie, co dzieje się po śmierci człowieka, natomiast dodaje punkty do dyskusji. Pozostałe nagrody trafiły do: Marii Żynel za reżyserię przedstawienia „Ćwiczenia stylistyczne”, Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk za scenografię do przedstawienia „Exuvia” (Holandia), Stefano Bechini za muzykę do przedstawienia „Metafizyka jak w zegarku” (Włochy) oraz Marcin Ryl-Krystianowski za rolę w spektaklu „Molier” oraz aktorzy spektaklu „Król Lear” z Izraela.

 

Podczas tegorocznej Walizki do obejrzenia było 14. konkursowych spektakli z Polski, Białorusi, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Holandii, Izreala, Ukrainy i Portugalii. Oprócz tego były imprezy towarzyszące takie jak wystawa lalek w Galerii pod Arkadami, spektakl Wodewil Warszawski na Starym Rynku (o którym pisałem już wcześniej), promocja albumu „Fascynacje Adama Kiliana” w Domku Pastora, spektakl dla dzieci „Cyrk bez przemocy” na Starym Rynku, Magic Show iluzjonisty Jakuba Walkowiaka przy Restauracji na Farnej, a także w Teatrze Lalki i Aktora – „Notice the time” oraz „Magiczny sklep”.

 Złotym sponsorem Festiwalu została OSM w Piątnicy, srebrnymi – Mapei, MPWiK Łomża, a brązowym – PEPEES. Pozostali sponsorzy, to Libra-Print, Hotel Gromada, Kompleks Labirynt, kwiaciarnia Ogrodnik, PZU, Foto-Gabs, McDonald Polska oraz XXL Format. Patronat honorowy nad festiwalem objął Mariusz Chrzanowski – prezydent M. Łomża, Anna Maria Andres – senator RP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.