Zamknięty

Pisze o tym:

0 reporterów

Dodano:

0 materiałów

"25 rzeczy, za które kocham Polskę". Rozwiązanie wspólnej akcji CNN i TVN24

"25 rzeczy, za które kocham Polskę". Rozwiązanie wspólnej akcji CNN i TVN24

"25 rzeczy, za które kocham Polskę". Rozwiązanie wspólnej akcji CNN i TVN24

Nietknięta przyroda, tajemnicze zamki, Fryderyk Chopin, poczucie humoru, różnorodność, a także jedyne w swoim rodzaju oscypki. To tylko niektóre odpowiedzi widzów z całego świata na pytanie: "Za co kochasz Polskę?". Listę 25 odpowiedzi otwiera pani Bożena, nauczycielka z Kobylnicy koło Słupska. Jej zdjęcie przedstawia uczennicę podczas lekcji o świętym Janie Pawle II. Jak podkreśla autorka, dla niej to najlepsze podsumowanie 25 lat wolności. "To święto, w którym tak zjednoczyliśmy się na tę chwilę, to jest ta Polska właśnie" - powiedziała.

Program CNN o Polsce. Jak wyszło? / TVN24

Stacja TVN24 oraz CNN International zadały pytania z okazji 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Odzew był ogromny - doskonale widać to po liczbie materiałów, jakie spłynęły na Kontakt 24 oraz iReport. Gorąco dziękujemy Wam za tak duże zaangażowanie i setki zdjęć, które nam przysłaliście. Przed Wami rozwiązanie akcji, czyli 25 rzeczy, za które kochacie Polskę.

1. Papież

Z okazji świętowania 25 lat wolności Polski, czytelnicy dzielili się ich ulubionymi rzeczami związanymi z krajem. Prawdopodobnie najbardziej znaną osobą w Polsce jest papież Jan Paweł II. Od plakatów po osobiste sanktuaria Polacy czczą pamięć pierwszego polskiego papieża. Zdjęcie zostało wykonane przez Bożenę Łazorczyk, nauczycielkę z Kobylnicy koło Słupska.

 

 

2. Nietknięta przyroda

"Za każdym razem, kiedy jestem za granicą, tęsknię za polskim krajobrazem" - napisała Katarzyna Biniek, która kocha dziewicze parki narodowe i chronione tereny swojego kraju. "Podczas weekendów uwielbiamy uciekać z zatłoczonych miast do natury, gdzie można się zregenerować" - dodała Katarzyna.

 

3. Kawa

Agata Mleczko kocha kawową kulturę w jej rodzinnym mieście, Poznaniu: "Kafejki w stylu vintage, nowoczesne kawiarnie, herbaciarnie, miejsca, gdzie można wypić czekoladę i spróbować lokalnych słodkości. W kawiarniach można spędzić cały dzień!".

 

4. Najstarsze pokolenie

Jest pokolenie Polaków, którzy przeżyli tak wiele, "że nazywać ich mądrymi nie jest wystarczającym określeniem" - napisała Małgorzata Krzanowska, której babcia i ciocia są pokazane na zdjęciu. "Ta generacja znała terror hitlerowskiej okupacji oraz zagładę kraju i ludzi podczas II wojny światowej... I po tych wszystkich latach, tych wszystkich dekadach, to pokolenie wreszcie posmakowało wolności, którą powinni mieć przez cały czas" - stwierdziła Małgorzata.

 

5. Krakowski Rynek

Natalie Montanaro uważa, że Rynek Główny w Krakowie jest "jednym z najlepszych miejsc, w których można spędzić wspaniały dzień - niezależnie czy świeci słońce, czy pada deszcz".

 

6. Kopalnia Soli w Wieliczce

Ashley Hertz nie była pewna, czego się spodziewać, odwiedzając Kopalnię Soli w Wieliczce, ale to miejsce było jednym z najbardziej zdumiewających momentów podczas jej podróży do Polski. Podziemna kopalnia niedaleko Krakowa wyróżnia się jeziorem, stajnią, posągami i katedrą w całości wykonaną z soli.

 

7. Oscypek

Zdaniem Ani Jordan, oscypek jest jedyny w swoim rodzaju. "Smak jest czymś pomiędzy fetą i wędzoną mozzarellą. Oscypek jest wytwarzany z owczego mleka i prasowany w interesujące kształty i rozmiary. Tradycyjnie sprzedawany jest wzdłuż dróg z małych góralskich wozów" - dodaje.

 

8. Mazury

"Pojezierze Mazurskie, znajdujące się na północnym-wschodzie Polski, jest po prostu piękne" - uważa Karolina Kutyło. "Ten rejon obejmuje kilometry jezior, lasów i zielonych równin. Tutaj osoby kochające naturę mogą naprawdę cieszyć się pięknem Polski" - dodaje.

 

9. Historia i sztuka

Podczas II wojny światowej wiele z polskich najcenniejszych skarbów oraz rezerw złota zostało wywiezionych, by chronić je przed nazistami. Wiele sprzymierzonych narodów pomagało je przechować. "Historia pokazuje, jak wiele ludzie mogą zrobić, by uchronić narodową kulturę i godność narodową" - uważa Jens Anker Jorgensen. "To także potwierdza wartość sztuki w budowaniu mostów pomiędzy narodami" - dodaje.

 

 

10. "Idealny obraz" - Zakopane

Richard Gornik był wręcz onieśmielony "pięknem scenerii i wakacyjną atmosferą" w Zakopanem podczas wizyty w Polsce.

 

11. Malowana wieś

Zalipie "ma długą tradycję malowanych domków" - uważa Agnieszka Pawlus. "Ta radosna miejscowość, czasem balansująca na granicy kiczu, jest fantastycznym miejscem do odkrycia. Ludzie są otwarci i chętnie dzielą się swoją pasją z gośćmi" - dodaje.

 

12. Fryderyk Chopin

"Słynny kompozytor romantyczny jest nieśmiertelną gwiazdą rocka w Warszawie i w całej Polsce" - uważa Brendan Clecko. W Polsce można zwiedzić muzeum poświęcone jego życiu i twórczości lub - w bardziej nowoczesny sposób - sprawdzić uliczne murale upamiętniające kompozytora (taki jak ten przedstawiony na zdjęciu).

 

13. Niezłomność

Diana Corridori była pod wrażeniem odporności Polaków po dwóch wojnach światowych i rządach komunistycznych. "Kiedy myślę o najnowszej historii tych ludzi i o tym, jak udało im się odbudować ich zniszczone miasta i życie, myślę - to zadziwiający kraj!" - uważa Diana Corridori.

 

14. Wisła

Największa polska rzeka onieśmieliła Cheryl Tan, która przyjechała do Krakowa z Singapuru. "To była prawdziwa uczta dla oczu, kiedy stałam na brzegu największej rzeki w Polsce i podziwiałam niesamowity widok miasta, w którym odwieczna architektura nadal istnieje obok współczesnej" - twierdzi Cheryl Tan.

 

15. Przystanek Woodstock

Jean-Pierre Bijouard lubi Przystanek Woodstock, ogromny muzyczny festiwal w Kostrzynie nad Odrą. Przystanek Woodstock inspirowany jest słynnym festiwalem o tej samej nazwie z 1969 r. "To ogromny tłum melomanów meandrujących przez efemeryczne miasto, idących lub wracających z jednej z trzech głównych scen, by wibrować do rytmów rockowej muzyki międzynarodowej" - mówi Bijouard.

 

16. Lody

Polacy kochają swoje lody. Lodziarnie, jakiegokolwiek rodzaju, prawdopodobnie można znaleźć w Polsce na każdym kroku.

 

17. Różnorodność

"W całej swojej historii Polska była domem dla różnorodnych mniejszości" - mówi Adam Kalinin. "Polacy, Żydzi, Tatarzy, Rosjanie, Niemcy, Litwini, Ormianie, Romowie mieszkali tam jako sąsiedzi od wieków" - dodaje. II wojna światowa i kolejne lata sprawiły, że różnorodność na chwilę była sprawą trudną, ale Adam Kalinin uważa, że w latach postkomunistycznych "obserwuje ożywienie różnorodności kulturowej i etnicznej w Polsce".

 

18. Stary Rynek w Poznaniu

Rynek Starego Miasta w Poznaniu zdobył serce Juliusa Marchwickiego. "To kwintesencja polskiego placu miejskiego, na którym znajdują się: zabytkowy ratusz, kolorowe budynki, bary, ogródki restauracyjne oraz rzeźby lub grafiki" - mówi. Marchwicki dodaje, że poznański rynek jest bardziej kameralny, dostępny i z mniejszą liczbą turystów niż na większości europejskich placów. Dodatkowo, jak mówi, rynek wyróżnia się najlepszym piwem w okolicy.

 

 

19. Kaszuby

Piękno i gościnność Kaszub w północnej Polsce zachwyciły Magdalenę Włodarską. "Ich pagórkowaty polodowcowy krajobraz charakteryzuje się podłużnymi głębokimi jeziorami wypełnionymi krystalicznie czystą, zimną wodą pełną ryb i raków" - mówi Magdalena. Lasy są pełne jagód, grzybów i "najsłodszych truskawek na świecie".

 

20. Poczucie humoru

"Polacy kochają dowcipy i dobrze opowiedziane historie. Zaczynają się one od chichotów i kończą się głośnym śmiechem" - pisze Mateusz Buczko. Mateusz pochodzi z Australii, ale jego rodzice są Polakami i odwiedził ten kraj cztery razy. "Kiedy tylko opuszczasz Polskę, zdajesz sobie sprawę, jak wyjątkowa, nieodłączna i bardzo polska jest to cecha" - dodaje Buczko.

 

21. Niespodziewane piękno

"Spodziewaliśmy się smutnego, zniszczonego kraju Europy Wschodniej" - mówi Stephanie Zaleski o swojej pierwszej podróży do Polski w 2009 roku. "Zamiast tego byliśmy zaskoczeni otaczającym nas pięknem. Gratulacje, Polsko! Jesteś pięknym krajem pełnym magicznych niespodzianek" - dodaje.

 

22. Zachody słońca

"Widziałem wiele zachodów słońca na całym świecie i wciąż uważam, że najpiękniejsze są te na Mazurach" - mówi Ada Gralewska. To zdjęcie pochodzi z jej rodzinnego miasta Biała Piska (woj. warmińsko-mazurskie).

 

23. Sopockie molo

Molo w Sopocie jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie. Benjamin Vigier wykonał zdjęcie, kiedy molo było prawie puste w szary dzień.

 

 

24.  Ukryte zamki

Ashmeet Singh uważa, że najciekawszą atrakcją w Polsce są ukryte i tajemnicze zamki. Na zdjęciu przedstawiony jest zamek Grodno w pobliżu Świdnicy.

 

25. Ludzie

"Byłem wolontariuszem Korpusu Pokoju, który służył w Polsce. To, co najbardziej kocham w tym kraju to fakt, że Polska stała się moim domem z dala od domu" - mówi Jeff Petrich. "Polacy przywitali nas z otwartymi ramionami. Z rodzinami, które nas gościły, współpracownikami i sąsiadami nawiązaliśmy w czasie pracy przyjaźnie, które trwają cały czas" - wspomina.

 

"On The Road: Poland"

Dziennikarka CNN, Paula Newton, z okazji 25-lecia częściowo wolnych wyborów poprowadziła cykl reportaży "On The Road: Poland". "Jest to droga, która wygląda o wiele lepiej, niż by się pomyślało 25 lat temu. To jest miejsce dające nadzieję" - ocenia Newton. "Czuje się naprawdę wielką zmianę" - podkreśla. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

ZOBACZ TEŻ:

O papieskiej iskrze, która zapaliła Polaków. 25 lat wolności w obiektywie CNN

Kawałek ziemi, o którym pamiętał diabeł, a zapomnieli Polacy. 25 lat wolności w obiektywie CNN

Materiał "Czarno na białym" o akcji CNN i TVN24

Co lubicie w Polsce? / TVN24