tvnpix

16 zastępów straży gasiło pałac. Trwa szacowanie strat

Trwa szacowanie strat po pożarze zabytkowego pałacu w Szczedrzykowicach (woj. dolnośląskie). Ogień pojawił się niedzielę wieczorem na poddaszu budynku. Z żywiołem walczyło 16 zastępów straży pożarnej. Filmy oraz zdjęcia z pożaru zamieścili w serwisie Kontaktu 24 Reporterzy 24.

"W akcji gaśniczej uczestniczyło 16 zastępów straży pożarnej. Obecnie na miejscu jest jedna jednostka, która dozoruje pogorzelisko" - poinformował w poniedziałek po godzinie 8 mł. bryg. Radosław Kuraś, dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy.

Jak dodał, trwa szacowanie strat. Wciąż nie są znane przyczyny pojawienia się ognia.

Budynek w trakcie remontu

Strażacy otrzymali zgłoszenie o dużym zadymieniu na poddaszu budynku około godz. 19:30 w niedzielę. "Budynek był w trakcie remontu i nikt na stałe go nie zamieszkiwał. Ludzie, którzy przebywali na jego terenie, zdążyli go bezpiecznie opuścić. Nie ma osób poszkodowanych" - poinformował wówczas Kuraś.

Po godzinie 21 strażakom udało się opanować ogień. Pożar objął zasięgiem cały dach, który zostanie rozebrany.

Wzniesiony w XIX wieku

Pałac w Szczedrzykowicach wzniesiono w 1885 roku dla Gottfrieda Schneidera - ówczesnego właściciela wsi. Budynek należy obecnie do Fundacji Centaurus, której głównym celem jest ochrona praw zwierząt oraz promowanie hipoterapii i terapii kontaktowych z pomocą zwierząt.

Autor: aolsz,db//tka, rs