tvnpix
Foto: darekny

15 lat po zamachu na WTC. Przygotowania w Strefie Zero na zdjęciach Reportera 24

Mija 15 lat od wydarzenia, które wstrząsnęło całym światem. 11 września 2001 roku dwa samoloty pasażerskie uderzyły w symbol Nowego Jorku, bliźniacze wieże World Trade Center. Tuż przed obchodami rocznicy zamachu Reporter 24 darekny oprowadza nas po Strefie Zero i pokazuje, jak Amerykanie przygotowują się do rocznicy.

11 września 2001 r. dwa porwane samoloty pasażerskie uderzyły w wieże World Trade Center. Miało to miejsce o godzinie 8:46 i 9:03 czasu lokalnego. O 9:59 i 10:28 wieże zawaliły się. W zamachu zginęło 2 973 osób, w tym sześciu Polaków.

Słupy światła w miejscu wież

W miejscu, gdzie przed 15 laty stały wieże World Trade Center znajduje się obecnie instalacja Tribute in Light. Składa się ona z 88 reflektorów, które skierowane ku niebu. Tworzą dwa słupy świetlne, przypominające o dwóch stojących niegdyś w tym miejscu wieżach. Światło przywołuje pamięć o ofiarach zamachów. Słupy widoczne są z odległości 40 kilometrów.

Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia skoncentrują się na Ground Zero w Nowym Jorku, gdzie w obecności bliskich ofiar zostaną odczytane nazwiska wszystkich zabitych. W uroczystości w Pentagonie wezmą udział prezydent Barack Obama i minister obrony Ash Carter.

Czytaj także:

World Trade Center 10 lat przed zamachem

12. rocznica zamachów na WTC

Relacja Reportera 24 z muzeum World Trade Center

 

 

 

 

 

 

Autor: ak/aw Źródło: PAP