tvnpix
14 bocianich gniazd w jednym miejscu, Foto: monica777

14 bocianich gniazd na słupie. "To normalne w Hiszpanii i Portugalii"

Widzieliście kiedyś kilkanaście bocianich gniazd, jedno obok drugiego? Macie szansę zobaczyć to zjawisko na zdjęciach, które z Portugalii przysłała na Kontakt 24 Kamila. "Rodzina w komplecie" - puentuje autorka zdjęć. A jak dodaje ornitolog, hiszpańskie i portugalskie bociany są po prostu bardziej przyjazne.

"Miejsce, w którym zostały zrobione zdjęcia, znajduje się na przedmieściach Lizbony. To rejon upraw ryżu" - wyjaśniła Kamila, która nie potrafiła przejść obojętnie obok 14 bocianich gniazd na słupie wysokiego napięcia.

"Widok niesamowity. Tyle gniazd w jednym miejscu z bocianami w środku - dodała. "Cała rodzina w komplecie" - puentuje Reporterka 24.

Gniazdują w koloniach

- To normalne zjawisko w Hiszpanii i Portugalii - wyjaśnia Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Bociany gniazdują w koloniach na słupach lub budynkach - mówi specjalista. - Zazwyczaj żerują na wysypiskach śmieci i są raczej osiadłe. Tylko niektóre z nich odlatują na zimę do Maroka - tłumaczy.

Jak dodaje, łatwy dostęp do pożywienia sprawia, że są bardziej przyjazne. - Tamtejsze bociany są mniej agresywne w stosunku do siebie niż nasze polskie. To dlatego, że tam jest po prostu łatwiej o pokarm - mówi ornitolog.

A czy Ty utrwaliłeś nietypowe zachowanie zwierząt? Na zdjęcia i nagrania czekamy w Kontakcie 24.

Autor: kab/popi