Aktualizacja:

Zaćmienie Słońca 4 stycznia 2011

   4 stycznia 2011 roku, wczesnym rankiem przy sprzyjającej pogodzie, będziemy mieli szansę obejrzenia nad Polską zaćmienia Słońca. Na większości terytorium kraju przesłonięciu ulegnie około 82% tarczy słonecznej.

  

Ostatnie zaćmienie w minionym stuleciu widoczne było w Europie, północno - zachodniej części Ameryki Północnej, Grenlandii, północnej Afryce i prawie całej Azji 11 sierpnia 1999 roku. Pas zaćmienia całkowitego obejmował południową i zachodnią Europę, cień Księżyca przeszedł przez Anglię, Francję, Belgię, Niemcy, Austrię, Węgry, Rumunię i Bułgarię.    

Aby zobaczyć zaćmienie Słońca w całej okazałości wybrałam się z moimi synami pociągiem do Austrii. Wyposażeni w specjalne filtry w postaci czarnych szklanych płytek dotarliśmy o czasie na Stephansplatz w Wiedniu, gdzie przed gotycką Katedrą świętego Szczepana zgromadzone były tłumy mieszkańców Wiednia, turystów z całej Europy, a także kilka ekip telewizyjnych. Spotkaliśmy tam grupę turystów, którzy przyjechali specjalnie z Finlandii, pokonując drogę promem i pociągiem, by zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Pogoda nam sprzyjała, warunki obserwacyjne były znakomite. W momencie zaćmienia nad Wiedniem zapanował lekki półmrok.

Do obserwacji zaćmienia Słońca w dniu 4 stycznia nie będzie trzeba zastosowania tak mocnych filtrów, jak w 99. roku, ponieważ Słońce będzie świecić bardzo nisko i jego blask będzie osłabiony przez grube warstwy atmosfery.

 

A to kilka zdjęć z kolejnych faz zaćmienia Słońca widocznych nad leżajskim niebem w dniu 4 stycznia 2011r. Mimo bardzo dobrych warunków pogodowych nie udało mi się zrobić zdjęć dobrej jakości. Stosowałam jako filtr  szklaną płytkę używaną przez spawaczy. 

Komentarze (0)

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone
  • Udostępnij komentarz w:
+ Dodaj komentarz
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.