• Redakcja Redakcja

  Zalany tunel, tory pod wodą i zamknięte szkoły. Śląsk po nawałnicach

  Przed południem udało się udrożnić przejazd na zalanym w poniedziałek wieczorem torowisku w Czechowicach-Dziedzicach. Gwałtowne ulewy, które przetoczyły się w poniedziałek przez region, spowodowały mnóstwo strat. W Pszczynie zalany został np. tunel na drodze wojewódzkiej nr 933, a w Goczałkowicach-Zdroju pod wodą znalazło się kilkadziesiąt posesji. Zdjęcia i filmy pokazujące zalane tereny przesyłają na Kontakt 24 nasi Reporterzy 24.


  Czechowice-Dziedzice: Zalana większa część miasta

  W Czechowicach-Dziedzicach zostały podtopione domy, ulice, przepompownia ścieków, miejska oczyszczalnia, a także piwnica basenu miejskiego.

  Jak mówił Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, we znaki mieszkańcom dały się przede wszystkim lokalne strumienie, które wylały. Strażacy nie nadążali z odbieraniem zgłoszeń. Jak dodawał dyżurny miejscowej straży pożarnej, zalana została większa część miasta.

  Zalane torowisko w Czechowicach-Dziedzicach

  Jak poinformował we wtorek przed południem Mirosław Siemieniec z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, udało się udrożnić ruch na zalanej stacji Czechowice-Dziedzice. Miasto leży na uczęszczanej trasie kolejowej Katowice - Bielsko-Biała, ważnej i dla ruchu regionalnego, i dla pociągów dalekobieżnych.

  Siemieniec przypomniał, że przez całą noc trwały prace ekip technicznych Polskich Linii Kolejowych, wypompowywana była woda i czyszczone urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dla pociągów porannych wykorzystano jeszcze zastępczą komunikację autobusową. Pociągi dalekobieżne kierowano objazdem przez Skoczów. O godzinie 9.00 włączone zostało zasilanie stacji i przywracane są normalne połączenia w kierunku: Tychy, Bielsko Biała, Oświęcim.

  Rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba podał, że pociągi tej spółki rozpoczęły już normalne kursowanie, ale podróżni muszą się liczyć z opóźnieniami rzędu 20 minut w związku z koniecznością uporządkowania ruchu kolejowego.

  Mirosław Siemieniec poinformował też, że ulewne deszcze i burze nie powodują już we wtorek dużych utrudnień w ruchu kolejowym. Wszystkie linie kolejowe są monitorowane. Służby techniczne na bieżąco usuwają wodę z zalanych przejść podziemnych m.in. w Warszawie i Poznaniu. Tereny po ulewnych deszczach są dodatkowo obserwowane. W sytuacjach potencjalnego zagrożenia zwiększana jest obsada pracowników i przygotowany sprzęt. Na sieci kolejowej rozlokowanych jest kilkadziesiąt pociągów sieciowych do przeglądu i naprawy sieci trakcyjnej oraz 175 zespołów szybkiego usuwania awarii.

  Zalany tunel w Pszczynie

  Poważne utrudnienie czekają również kierowców - w Pszczynie zalany został tunel pod linią kolejową Katowice - Bielsko-Biała na drodze wojewódzkiej nr 933 (czyli w mieście - ul. Bielskiej). Władze Pszczyny apelują o omijanie tego miejsca przez tiry i inne auta. Z kolei na drodze krajowej nr 1 w miejscowości Piasek w okolicy stacji paliw droga jest zwężona do jednego pasa w kierunku na Bielsko.

  W całym powiecie pszczyńskim z 6 budynków ewakuowano 20 osób, w tym 12 dzieci, ewakuowano również zwierzęta hodowlane. W Pszczynie w wyniku gwałtownych opadów zostały zalane rejony ulic Staromiejskiej, Moniuszki, Chopina oraz bocznych, ucierpiało kilkadziesiąt posesji prywatnych i trzy miejscowe firmy.

  Goczałkowice-Zdrój: Alarm przeciwpowodziowy

  W Goczałkowicach-Zdroju ewakuowano dotąd 7 osób z dwóch rodzin - pięcioro dzieci oraz matkę z dzieckiem przewieziono w bezpieczniejsze miejsca, do krewnych. W nocy zdecydowano o zawieszeniu we wtorek lekcji w miejscowych szkole podstawowej i gimnazjum. Zalane zostało kilkadziesiąt posesji prywatnych, odcinki dróg powiatowych i gminnych, części podziemne Zespołu Sanatoryjno-Szpitalnego Rehabilitacji Narządu Ruchu "Gwarek", Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego oraz obiekty usługowe i produkcyjne. Po wzroście poziomu Wisły zamknięto śluzę pomiędzy stawem Rontok a Wisłą w celu niedopuszczenia do tzw. cofki. Nieprzejezdna jest ul. Stawowa, podtopione okoliczne posesje.

  W gminie Miedźna nieprzejezdna jest ulica Wiejska. Zalane zostały też piwnice przedszkola publicznego w Miedźnej, obiekty handlowe i usługowe oraz kilkadziesiąt piwnic w budynkach mieszkalnych. W gminie Suszec jest kilkanaście podtopionych budynków mieszkalnych w miejscowościach Kobielice i Radostowice. W Pawłowicach nieprzejezdna jest ulica Wyzwolenia.

  Według danych Centrum Zarządzania Kryzysowego opady znacznie osłabły, ale mogą potrwać do wieczora. Poziom wód w wielu miejscach przekroczył stany ostrzegawcze, stan alarmowy przekroczyła Pszczynka w Pszczynie i Gostynia w Bojszowach.

  W całym województwie w wyniku intensywnych opadów deszczu odnotowano 448 interwencji państwowej i ochotniczych straży pożarnych, strażacy cały czas pracują

  CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

  AKTUALNA PROGNOZA POGODY - NA TVNMETEO.PL

  Autor: js//tka

Dodaj komentarz

Komentarze (59)

 • Zay ~Zay
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 27.06.2013 17:07

  I jak samopoczucie tych, co nadal nie wierzą w zmiany klimatyczne?!

 • Crazy Horse ~Crazy Horse
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 13:58

  Za te powodzie Hannę Gronkiewicz-Waltz usunąć ze stołka!

  ....aaa doczytałem. To nie Warszawa...

  :D :D :D

 • czecho ~czecho
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 13:51

  Bielszczanim~Bielszczanim

  To już jest nie do ogarnięcia - rok w rok turbo dziadostwo. Ta sytuacja to nie jest jakaś jednorazówka, to jest standard w lecie - normalnie jak z tą Wisłostradą w Wawie. I nie ma żadnego udrożnienia, choćby dla Dworca! Tylko rok w rok, do usranej śmierci, wymieniać te podkłady kolejowe, bo wszystko gnije na potęgę! Rzygać się chce, jak się na to patrzy. Jedna durna mieścina, nie mająca nic prócz tego węzła kolejowego, odcina od świata całe Podbeskidzie! Z jego perełką, czyli Bielskiem-Białą!

  Durny to Ty jesteś. A Bielsko perełką? Chyba w Bielsku nie byłeś =P

 • kapsel ~kapsel
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 12:59


  seb~seb

  Zgadzam się z tobą to wszytko wina Hani z Warszawy ach ta nasza prezydentowa. Dlaczego nie zrobiła w tych miastach dobrej kanalizacji...

  jozeppe~jozeppe

  czy referendum w sparwie odwołania "bufetowej " to nie jest czysto polityczna kpina z ludzkiego nieszczęścia ? teraz trzeba przeprowadzić referenda we wszystkich zalanych miastach bo ktoś nie poradził sobie z deszczem ? prezydent z pis-u odczyni czary i już tak nie bedzie padało ? o naiwni
  Kpij sobie, kpij. Aż natura dobierze się i tobie do tyłka. Wtedy zmienisz ton.

 • widz ~widz
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 12:09

  Zarządzić referendum celem odwołania prezydentów, burmistrzów i radnych za to że nie poradzili sobie z opadami i byli nieprzewidujący

 • Konrad WAWA ~Konrad WAWA
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 12:07

  gacopyrek~gacopyrek

  w Pszczynie chyba forotadar nie zarobi teraz....


  Jak będziesz pontonem płynął to zrobi...

 • Michal ~Michal
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 11:34

  kiedy referendum ???? jak wygra PIS przestanie padać deszcz ??? ciemnota ludzi popierających PIS zapewne tak powie... jak ja ich nienawidzę

 • r23 ~r23
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 11:18

  Ale z tego co kojarzę, to w Cz-Dz. zalało dokładnie te same miejsca co dwa-trzy lata temu. Stałem już kiedyś przed tym jeziorem pod sklepem "Nasz Dom"...

 • jozeppe ~jozeppe
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 11:00

  seb~seb

  Zgadzam się z tobą to wszytko wina Hani z Warszawy ach ta nasza prezydentowa. Dlaczego nie zrobiła w tych miastach dobrej kanalizacji...


  Kpij sobie, kpij. Aż natura dobierze się i tobie do tyłka. Wtedy zmienisz ton.

 • gacopyrek ~gacopyrek
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 25.06.2013 10:54

  w Pszczynie chyba forotadar nie zarobi teraz....

Na antenie

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyc obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.

Informacje

zobacz wszystkie informacje»

Forum

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyć obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.