• Redakcja Redakcja

  "Miał problem z opanowaniem pojazdu", "Widziałem ludzi wyrzuconych w powietrze"

  Tagi: Poznań, wypadek

  "Moment wypadku był straszny, widziałem ludzi wyrzuconych w powietrze. Pobiegłem na pomoc poszkodowanym" - napisał @nearyou, który był świadkiem tragicznego wypadku w trakcie imprezy motoryzacyjnej w Poznaniu. Jeden ze sportowych samochodów uderzył w grupę widzów, w wyniku czego rannych zostało 17 osób, w tym cztery znajdują się w stanie ciężkim. Wśród rannych jest dwoje dzieci. Zdjęcia z wypadku zamieścili w naszym serwisie Reporterzy 24.

  Do wypadku doszło kilkanaście minut przed godz. 16:00. Świadkowie mówią, że sportowe auto Koenigsegga zaraz po starcie zaczął gwałtownie przyspieszać i nagle zaczął "tańczyć" na trasie. Kierowca stracił panowanie nad autem. Wjechał na pobocze, gdzie stali ludzie.

  Rannych zostało 17 osób. W czterech przypadkach lekarze określają stan jako bardzo ciężki. Wszystkie osoby, które wymagały hospitalizacji zostały przewiezione do szpitali. "Jak poinformował lekarz koordynator wojewody wielkopolskiego stan rannych jest stabilny, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - powiedział PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

  "Jesteśmy myślami z poszkodowanymi"

  "To doświadczony kierowca, który od lat kieruje pojazdami sportowymi" - mówił na zorganizowanym w niedzielę wieczorem briefingu jeden z organizatorów imprezy Peter Ternstroem. Zaznaczył, że od wielu lat organizowania imprezy jest to pierwszy wypadek w jej historii. W tym roku Gran Turismo Polonia zorganizowano w Poznaniu po raz dziewiąty.

  Jak podkreślił - według jego wiedzy - impreza była dobrze zabezpieczona. "Jesteśmy myślami z tymi, którzy zostali poszkodowani" - mówił Ternstroem.

  Sprawca wypadku był trzeźwy

  Kierowca został wstępnie przesłuchany przez policję i przebadany alkomatem. Był trzeźwy. Kierowca to Norweg, nie odniósł żadnych obrażeń. W tej chwili jest on do dyspozycji policji, która jest na miejscu. Na miejscu jest także prokurator, który ustala przebieg zdarzenia. On podejmie dalsze decyzje" - poinformował PAP rzecznik poznańskiej policji Andrzej Borowiak.

  W trakcie pokazów Gran Turismo Polonia na ulicach Poznania można zobaczyć jedne z najdroższych i najszybszych samochodów na świecie. W tym roku - według zapowiedzi organizatorów - na imprezie miało się pojawić 175 aut, najwięcej ferrari - ok. 50 sztuk.

  Wystarczyło zgłosić się i wpłacić wpisowe

  By wziąć udział w pokazie, poza posiadaniem auta spełniającego kryteria, wystarczy zgłosić się do organizatora i opłacić wpisowe. Jak powiedział PAP przedstawiciel organizatora imprezy Marcin Jellinek, przed pokazem na miejscu kierowcy przechodzili szkolenie.

  Według policji organizator Gran Turismo Polonia, zabezpieczając imprezę, spełnił wszystkie wymogi wynikające z ustawy. "Zawsze na tego typu imprezach pojawia się ryzyko, bo nigdy nie ma pewności, że zdarzy się jakaś awaria techniczna. To wszystko będzie badane w trakcie śledztwa" - powiedział PAP Borowiak.

  O wypadku czytaj także w tvn24.pl

  Autor: aolsz, zś/jaś

Dodaj komentarz

Komentarze (156)

 • F1 Fan ~F1 Fan
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 05.07.2013 09:55

  Prawda jest taka, że żadnen szanujący się kierowca F1 czy innych wysokich serii nie zechaciał by tak blisko ludzi jeździć bo nawet pomimo swoich mistrzowskich umiejętności bał by się o ludzi. A nawet jeśli by pojechał to tylko po prostej. Niestety auto przerosło tego kierowce i taka jest prawda. Nie obwiniajmy go bo chciał zrobić show a, że organizatorzy wpuszczają kogo popadnie to efekt widzieliśmy. Radzę oglądnać choć jednen filmik F1 Street, owszem ludzie są bliko ale nikt nie jedzie bokiem a szaleństwo to tylko palenie gumu w miejscu.

 • qku ~qku
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 03.07.2013 16:03

  zawsze mnie zastanawia, co mają w głowie ludzie, którzy na takim rajdzie stoją przy barierkach.... Myslą że są nieśmiertelni

 • Uiokokik ~Uiokokik
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.07.2013 21:18

  Sąd wydał karę
  = zabranie paszportu
  chyba na zawsze .....
  To straszna kara i okrutna

 • kierowca ~kierowca
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.07.2013 10:30

  Kierowca rajdowca, patrz wielki znawco: Koenigsegg CCX Maksymalny moment obrotowy: 920 N•m, Koenigsegg CCR 1140 KM i 1200 Nm, Dodge Viper 5200 Nm. Teraz przeproś...

 • Lukap93 ~Lukap93
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.07.2013 09:58

  Szybka Reakcja strazy i pogotowia

 • kierowca rajdowca ~kierowca rajdowca
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.07.2013 09:52

  kierowca~kierowca

  Osobiście jeżdze Dodge Viperem 2010r(600km) (jeden z ostatnich 509 sztuk) i z pewnością ma dużo większy moment obrotowy niż ten Koenigsegg, a do tego brak jakikolwiek systemów i mówie wprost...kierowca to cymbał...


  Z tym biednym viperem to możecie myć jemu co najwyżej szyby. Dużo większy moment, buahaha. Żarcik się nie udał. :(

 • Kierowca ~Kierowca
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 01.07.2013 22:57

  Kierowca wcale nie zaczął robić "popisówki" tylko przy nawracaniu przesadził z gazem, stracił trakcję no a potem wbita do 3 i moment obrotowy zrobił swoje, jakby odpuścił z gazem po tym nawracaniu wszystko było by ok... ale duma mu nie pozwoliła

 • emka ~emka
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 01.07.2013 22:48

  wina Tuska

 • gosc ~gosc
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 01.07.2013 22:06

  Kto mu dal ten samochod bo nie rozumiem!Jak dla mnie barjerki nie byly dobre.zwyczajnie brak organizacji ze strony organizatorow.Wspolczucia dla poszkodowanych

 • kierowca ~kierowca
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 01.07.2013 20:09

  Osobiście jeżdze Dodge Viperem 2010r(600km) (jeden z ostatnich 509 sztuk) i z pewnością ma dużo większy moment obrotowy niż ten Koenigsegg, a do tego brak jakikolwiek systemów i mówie wprost...kierowca to cymbał...

Na antenie

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyc obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.

Informacje

zobacz wszystkie informacje»

Forum

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyć obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.