• Redakcja Redakcja

  Ciągniki wyjechały na drogi. Protest zachodniopomorskich rolników

  Ponad 150 ciągników rolniczych wyjechało przed południem w akcji protestacyjnej na drogi woj. zachodniopomorskiego. Akcja była kontynuacją protestu lokalnych rolników przeciwko nieprawidłowej, ich zdaniem, sprzedaży ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych.  Maszyny rolnicze poruszały się w ślimaczym tempie. Zdjęcia ciągników wyruszających z Biesiekierza niedaleko Koszalina otrzymaliśmy na Kontakt 24 od Reportera 24 o nicku Adusieq.

  "Około godziny 13 z miejscowości Biesiekierz w stronę Koszalina wyruszyło drogą krajową nr 6 około 40 ciągników rolniczych. Pojazdy poruszają się zgodnie z przepisami, ale wolno" - powiedziała w rozmowie z PAP st. sierż. Monika Kosiec z koszalińskiej policji. Kolejne 30 ciągników wyjechało wcześniej o godz. 10 z okolic Stargardu Szczecińskiego.

  Jak poinformował Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, ciągniki rolnicze - żeby nie łamać przepisów ruchu drogowego - poruszały się po drogach krajowych z prędkością od 10 do 15 km/h. Jechały w kolumnach po pięć maszyn w odległości kilkuset metrów od siebie.

  Protest zakończył się w po południu.

  Protest przeciwko sprzedaży ziemi

  Rolnicy, którzy od 5 grudnia protestują przeciwko nieprawidłowej - ich zdaniem - sprzedaży ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, wyjechali też w poniedziałek na ulice tego miasta. Chcą odwołania dyrekcji szczecińskiego oddziału ANR.

  Ich zdaniem sprzedaż gruntów prowadzona przez ANR nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy przekonują, że nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami.

  Dyrektor ANR w Gdańsku Włodzimierz Olszewski powiedział z kolei PAP, że "nic mu nie wiadomo o wspomnianych przypadkach zakupu ziemi w Pomorskiem przez obcokrajowców". Zaznaczył, że ziemię mogą kupić spółki z udziałem kapitału zagranicznego, ale "ANR w Gdańsku nie sprzedała żadnych areałów spółce, która ma większościowy udział zagraniczny". Podkreślił, że Agencja nie sprzedała też ziemi cudzoziemcom.

  Autor: aw\mtom

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Patryk ~Patryk
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 24.01.2013 19:01

  Do "~Prezes"
  Otóż, jeśli chcesz cokolwiek skomentować, najpierw radzę Ci zajrzeć do słownika ortograficznego. Nie bój się, to nie gryzie. Może jedynie wnieść coś nowego do Twojej niezbyt pełnej główki ;) Dodatkowo, nie rozumiem dlaczego chcesz "pałami po traktować" oraz "zapeńdzić do społecznych robót" protestujących rolników. Dziś, kiedy Polska ma ustrój demokratyczny, techniki, o których wspomniałeś, są niedozwolone. To, że nadal żyjesz komunizmem i jesteś przesiąknięty ideologią tamtych czasów jest, niestety, Twoim problemem. Nie każdy ma ochotę czytać wypociny człowieka, jeśli przekreśla on w nich lata walk o niepodległość i demokrację. Jest mi przykro, iż osobniki Twojego pokroju nadal chodzą po naszej ziemi. Jeśli jesteś taki wszechwiedzący i łatwo Ci osądzać o losie innych, normalnych ludzi, to dlaczego pożywiasz się żywnością, produkowaną właśnie przez owy "margines społeczny", czyli rolników? Czemu sam nie jesteś w stanie zapewnić sobie warunków do produkcji pożywienia? Odpowiedź jest jedna: bo zarabiasz na życie innym sposobem, który sam sobie wybrałeś. Praw, przysługujących Ci w owej pracy, starasz się bronić ostatkiem sił, bo, w końcu, należy Ci się. Teraz odpowiedz mi tylko na pytanie: dlaczego inni ludzie nie mogą mieć możliwości takiej walki?
  P.S.
  Ćwicząc ortografię, posiedź też trochę nad składnią ;) To Ci się na pewno przyda.

 • Prezes ~Prezes
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 09.01.2013 08:18

  Jak tak morzna !!!!!!!! blokowac ????? czemu??? bo oni golasy niełudaczniki a ktoś inny ma pieniądz?????

  Skandal!!!!!!

  a gdzie oddziały prewencji , wzionść chłopstwo ich pałami po trakrować zapeńdzić do społecznych robót to odzechce jem sie takich manifestaci!!!!!!!!!!!!

 • Tramir ~Tramir
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 08.01.2013 13:09

  Witam GMO w POLSCE
  Mamy tu dobrą ziemię która starczy ledwo na 6 lat
  _____________________ cóż potem ziemia nada sie tylko pod budowę mieszkań i supermarketów

 • pawlak ~pawlak
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 07.01.2013 19:55

  Maja racje.Kazdy z nich ma kredyt na dwa pokolenia do przodu .

 • rolnik ~rolnik
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 07.01.2013 19:55

  jhjj~jhjj

  Bidne rolniki same 30 i 60-tki

  szsz szkoda ci trzeba byo zostac na wsi a nie miasta sie chcialo

 • zwiadowca ~zwiadowca
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 07.01.2013 19:52

  wiem.... !
  ziemia potrzebna każdemu kto ma firme by płacić kruss

 • T77 ~T77
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 07.01.2013 19:32

  Protest może i słuszny, ale komu w ten sposób uprzykrzyli życie ? Agencji Nieruchomości Rolnych czy zwykłym ludziom z których to sobie dodatkowo zrobili wrogów.

 • jhjj ~jhjj
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 07.01.2013 19:29

  Bidne rolniki same 30 i 60-tki

Na antenie

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyc obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.

Informacje

zobacz wszystkie informacje»

Forum

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyć obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.