• Redakcja Redakcja

  "Takiej wody jeszcze nie było. Bug wylewa, odcięta część gospodarstw

  Trwa akcja ratunkowa w gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm i wylewając, odciął drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. IMGW ostrzega, że poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie. Zdjęcia zalanych terenów w okolicy Włodawy zamieścił w Kontakcie 24 portal lublin112.pl oraz internauta @adriansz.

  Alarm powodziowy od kilku dni obowiązuje nad Bugiem w woj. lubelskim. Poważna sytuacja jest w w miejscowościach Dołhobrody, Kuzawka i Pawluki w gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm. Woda zalała drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. Do pomocy zaangażowane są m.in. służby graniczne i straż pożarna.

  "Takiej wody jeszcze nie było"

  Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna powiedziała, że strażacy napełnili kilkaset worków z piaskiem. Od samego rana rozdysponowano wszystkie łodzie, które gmina miała na stanie.

  "Najbliższe dwie doby są newralgiczne, ponieważ woda ma sięgnąć według prognoz do wysokości 550 cm. Mieszkańcy twierdzą, że jeszcze takiej wody nie było" - mówiła wójt. Dodała, że według niej to będzie jedna z większych powodzi w ostatnich latach.

  We Włodawie doszło do podtopień. Zalane zostały ogródki działkowe.

  Jak informował w komunikacie krakowski oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek rano Bug we Włodawie sięgał poziomu 465 cm, o ponad metr powyżej stanu alarmowego. W położonym wyżej Strzyżowie stan alarmowy przekroczony był o 60 cm, tam rzeka w ostatnich godzinach opadła kilka centymetrów. Natomiast w Krzyczewie do poziomu alarmowego brakowało kilku centymetrów.

  "Woda zalała głównie pola i pastwiska, w niektórych miejscach podchodzi pod gospodarstwa. Nie ma dojazdu do kilku osób samotnie mieszkających we wsi Kolemczyce w gminie Dorohusk, trudno też dojechać do kilkunastu gospodarstw we wsi Mościce Dolne w gminie Sławatycze nad Bugiem. Woda zalała tam drogi" - powiedział PAP rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

  Poziom wody jeszcze wzrośnie

  IMGW ostrzega, że z powodu dalszego spływu wód roztopowych poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie. Ostrzeżenie ma trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia. Spodziewany jest wzrost poziomu wody w Bugu na odcinku Włodawa - Krzyczew; także w Strzyżowie i Dorohusku poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych - głosi komunikat IMGW w Krakowie, ważny do wtorkowego rana.

  Powyżej stanów alarmowych utrzymywał się będzie też stan rzeki Wieprz w Krasnymstawie (w poniedziałek rano odnotowano przekroczenie o ponad 20 cm) i Kośminie oraz rzek Tyśmienica w Tchórzewie oraz Krzna w Malowej Górze. Wisła od Annopola do Dęblina ma płynąć powyżej stanów ostrzegawczych.

  Autor: aw,js\mtom,ja

Dodaj komentarz

Komentarze (41)

 • eeee ~eeee
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 17.04.2013 08:06

  Wlasnie sie dowiedziałam że Bug znowu przybrał i w Kuzawce jest już w drugim domu:(

 • kuzawka ~kuzawka
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 21:19

  Babcia mi opowiadała, że kiedyś owszem było dużo wody, która sięgała do naszego podwórka (a mieszkamy troszkę wyżej), ale taka sytuacja miała miejsce jakieś 80 lat temu. A odnośnie budowy te tereny są już zamieszkiwane nie od 20-30 lat tylko od ponad 100 - i niektórzy nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu. A i jeszcze jedno wioska Kuzawka też mega zalana nie tylko Hanna.

 • reallista ~reallista
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 13:26

  hmmmm, rzeka się podniosła i zalała tereny zalewowe... gdzie tutaj jakaś sensacja ? przecież to chyba logiczne.

 • włodawiak ~włodawiak
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 12:46

  Woda się podnosi... kolejne gospodarstwa znikają pod wodą. Ludzie coraz częściej na poważnie biorą pod uwagę ewakuację.... Wszystkim życzę siły, wytrwałości i zdrowia w tych trudnych chwilach!

 • gość ~gość
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 12:33

  Jakich wałów? Włodawa jest chroniona tylko częściowo - w okolicy oczyszczalni ścieków. Tak samo Terespol. Na pozostałej długości wałów po prostu nie ma. A z resztą, wały to nie jest panaceum na każdą powódź - są też inne rowiązania. Na przykład budowa polderów zalewowych ale wiąże się to z koniecznością wykupu gruntów, a na to oczywiście nie ma pieniędzy.

  Voodoo~Voodoo

  Budujcie więcej na terenach zalewowych geniusze. Sami sobie winni jesteście jak budujecie domy obok wałów

 • jakis ~jakis
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 12:19

  Voodoo~Voodoo

  Budujcie więcej na terenach zalewowych geniusze. Sami sobie winni jesteście jak budujecie domy obok wałów


  Gosciu!,
  W życiu nie byłeś w Hannie, więc o jakich ty wałach mówisz???
  cała okolica to płaski teren, obok którego przepływa rzeka Bug.

 • matt ~matt
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 11:43

  Voodoo~Voodoo

  Budujcie więcej na terenach zalewowych geniusze. Sami sobie winni jesteście jak budujecie domy obok wałów

  niestety nie wszyscy budują się teraz, są miejsca gdzie domy stoją od 20-30 lat i niegdy nie było wody !!, niestety przez brak regulacji m.in. Bugu, brak melioracji i dbania o wały dochodzi do takich sytuacji.

 • matt ~matt
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 11:41

  Kasia~Kasia

  Cała wieś Młynarze pod Wyszkowem (gmina Zabrodzie) również zalana. Wieś odcięta przez Bug i Fiszor, mieszkańcy pływają na pontonach. Nie tylko gospodarstwa są zalane, ponad 600 działek jest pod wodą. W tym moja. W tamtych rejonach również potrzebują pomocy...

  moja działka w młynarzach również zalana, nie wiem jak bardzo bo nie mam tak dostępu od niedzieli, niestety procz działek są tam również domu mieszkalne bez dostępu, o tym się nie mówi !!

 • Kasia ~Kasia
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 11:26

  Cała wieś Młynarze pod Wyszkowem (gmina Zabrodzie) również zalana. Wieś odcięta przez Bug i Fiszor, mieszkańcy pływają na pontonach. Nie tylko gospodarstwa są zalane, ponad 600 działek jest pod wodą. W tym moja. W tamtych rejonach również potrzebują pomocy...

 • mieszkanka ~mieszkanka
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 16.04.2013 08:13

  Ktoś~Ktoś

  Niestety mieszkam na podtopionym terenie w okolicach Włodawy.I dochodze do wniosku,że zamiast pisać o nie wiadomo czym wsiadłbyś człowieku do samochodu i przyjechał pomóc.


  Popieram! Ja też mieszkam, w gminie Hanna, zalało nas już po uszy

Na antenie

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyc obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.

Informacje

zobacz wszystkie informacje»

Forum

Proszę zainstalować Flash Player'a i włączyć obsługę JavaScript.
Kliknij aby ściągnąć.