W środę obchodziliśmy wyjątkową rocznicę - 25-lecie pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Z tej okazji CNN przez tydzień nadawał specjalny program o naszym kraju. Wy również mogliście uczestniczyć w jego tworzeniu. Wkrótce zaprezentujemy efekty naszej wspólnej akcji.


"Za co kochasz Polskę?" - na to pytanie odpowiedzi szukała dziennikarka CNN Paula Newton, która już 1 czerwca poprowadziła pierwszy odcinek z cyklu reportaży "On The Road: Poland".

O zdanie pytaliśmy ludzi z całego świata - w tym Was.  Jak widać w materiałach poniżej, odzew był ogromny. Już wkrótce zaprezentujemy efekty naszej wspólnej akcji.

Dziennikarka CNN: najbardziej lubię polskie pierogi

Program "On The Road", przygotowywany przez CNN International we współpracy z TVN24 i Kontaktem 24, rozpoczął się w niedzielę 1 czerwca i składał się z serii raportów dotyczących Polski.

Jeszcze przed rozpoczęciem programu prowadząca wybrała to, co lubi w naszym kraju najbardziej. "Pierwsze co robię po przyjeździe do Polski: idę na pierogi. Ten symbol polskiej gościnności zawsze dobrze mnie nastraja" - mówiła Paula Newton.

 

Pierwsze takie wybory

4 czerwca 1989 partia, która przez 45 lat trzymała nasz kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach. 25 lat temu przeprowadzono pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce.

Zakończyły się trzęsieniem ziemi -  zwycięstwem „Solidarności”. Ich skutkiem był upadek rządów komunistycznych w naszym kraju oraz późniejsze obaleniem Muru Berlińskiego. "Solidarność" zajęła zdecydowaną większość miejsc w parlamencie. Komuniści nigdy nie odzyskali władzy, a ich rząd formalnie zakończył się ostatniego dnia 1989 roku.

Materiały (232)

zobacz wszystkie»
Dodaj komentarz

Komentarze (112)

 • Ed Ward ~Ed Ward
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 19.09.2014 00:41

  Ziemia mooch przodkow i ja sie urodzilem, jest nasza, najdrozsza, najblizsza, manmy szanse uczynic z niej raj dla nas, naszych potomkow, uczynmy to razem

 • poezja ~poezja
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 08.06.2014 01:06

  konrado~konrado

  Kocham Polskę za dzięcielinę, która pała... płomiennym rumieńcem;)

 • emigrantka ~emigrantka
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 07.06.2014 22:57

  konrado~konrado

  Kocham Polskę za dzięcielinę, która pała... płomiennym rumieńcem;)

  Hello!!! Dziecielina pala PANIENSKIM rumiencem!

 • Zula ~Zula
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 04.06.2014 11:31


  Zula~Zula

  za to że kolejne pokolenia nie muszą oddawać życia za Jej istnienie!
  praworządnik~praworządnik

  Jeszcze nie.


  co masz na myśli? Obojętnie co by się nie działo rozbiorów i podległości ZSRR już nie bedzie. Inne czasy, inna cywilizacja. Możliwość obrony kraju zawsze istnieje - świat nie jest utopią.Życzę Tobie i nam wszystkim w tym kraju mądrych rządów i poprawy standardów życia.

 • on1980 ~on1980
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.06.2014 21:09

  Poska geograficznie jest pięknym krajem lecz nasze wladze sa do kitu - nie dbaja o obywateli, bezsensownymi przepisami nam przeszkadzaja, ograniczajac tym samym swietowana wolnosc

 • sai ~sai
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.06.2014 16:37

  Za rzeźbę Jezusa w Świebodzinie

 • axel ~axel
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.06.2014 16:28

  [cytat_1902344]
  Tej dzisiejszej Polski już nie kocham, bo to nie moja Polska. Tamta, prawdziwa Polska została nam ukradziona. To dzieło zniszczenia zaczęło sie właśnie 25 lat temu.

  To nie tak ... :)

 • perfecta ~perfecta
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.06.2014 13:22

  za to jak smakuja warzywa i owoce, za to ze lato cieple a zimy zimne, za to ze nawozow nei stosujemy jeszcze tyle co za granica, za to ze neidziela jest mniej lub wiecej nadal niedziela a nie dniem gdzie ludzie robia wszystkie zalegle sprawy typu koszenie trawy, palenie lisci etc, a najwazniejsze- za to ze mieszka w niej mama z tata i babcia z dziadkiem.

 • Mika ~Mika
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.06.2014 12:32

  Koacham Polskę za Kaszuby, jeziora, lasy, zachody za moim oknem I za Wielkopolskę!

 • konrado ~konrado
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 02.06.2014 11:50

  Kocham Polskę za dzięcielinę, która pała... płomiennym rumieńcem;)

Współautorzy

Informacje

zobacz wszystkie informacje»

Forum