Temat w toku

Pisze o tym:

496 reporterów

Dodano:

509 materiałów

"Polska masakra piłą mechaniczną". Widzisz wycinkę? Daj nam znać

"Siekierezada", "chciwość i głupota", "topór Szyszki", czy "polska masakra piłą mechaniczną" - ostro komentujecie ustawę zezwalającą na wycinkę drzew na prywatnej posesji. I chociaż powstał projekt nowelizacji ustawy, temat w dalszym ciągu budzi ogromne emocje. Zwłaszcza, że wycinki nie ustały. Czekamy na Wasze sygnały - poinformujcie nas, gdzie obecnie wycinane są drzewa. Przesyłajcie także zdjęcia i nagrania. Wspólnie stworzymy mapę, na której oznaczymy przesłane przez Was informacje.

 

Reporterzy 24 pokazują, gdzie wycinane są drzewa:Od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej prywatnej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia, muszą być spełnione jednocześnie - czytamy w portalu tvn24bis.pl.

Obecnie - jak wyjaśniło Ministerstwo Środowiska - o pozwolenie muszą się ubiegać także rolnicy, którzy chcą postawić nową oborę czy stodołę.

Przeczytaj też: Nowe zasady usuwania drzew i krzewów z prywatnych działek

Będą zmiany?

W piątek 4 marca posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy. Zakłada on, że każdy, kto zechce wyciąć drzewo na swojej działce, będzie musiał to zgłosić do urzędu gminy. Właściciel działki, na której zostały wycięte drzewa, przez pięć lat nie będzie jej mógł sprzedać deweloperom ani prowadzić na niej działalności gospodarczej.

To ograniczenie uniemożliwi wycinanie dużych obszarów zadrzewionych pod inwestycje.

Przeczytaj, co zakłada projekt nowelizacji

Przypomnijmy, że od 1 marca w Polsce trwa okres lęgowy. Oznacza to, że bez odpowiednich zezwoleń nie można wycinać drzew, na których gniazdują ptaki. O wycinkach prowadzonych po 1 marca informujecie nas w gorącym temacie.

Wy również obserwujecie, jak w Waszej okolicy w zastraszająco szybkim tempie znikają drzewa? Czekamy na sygnał! Prześlijcie nam informację i zdjęcia, a my umieścimy ją na specjalnej mapie, na której oznaczymy miejsca, w których teraz zamiast drzew pozostały tylko pnie.