Piękna, biała i nie zawsze zdecydowana... Taka była zima

ZIma na Waszych zdjęciach

Było biało, pięknie i momentami niebezpiecznie. Zima po raz kolejny nie zawiodła, śnieg padał wielokrotnie, przykrywając miasta, w których mieszkacie. Wielu Reporterów 24 w mroźne poranki budziło słońce, inni alarmowali o trudnej sytuacji na drogach, a dzieciaki lepiły nie tylko bałwany, ale także różnokształtne śnieżne stwory. Trzymaliście rękę na pulsie, kiedy zamarzła Wisła i udało Wam się uchwycić pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Tej zimy mieliśmy szansę obserwować przepiękne pełnie Księżyca i zorze polarne. Pokazaliście nam swoje wyprawy w góry i ferie w mieście. A teraz zobaczcie, jaka była zima!

Przez ostatnie kilka miesięcy to Wy pokazywaliście nam, jak wygląda zima w różnych miejscach Polski. Wasze pogodowe relacje zamieszczaliście w naszym gorącym temacie. Teraz my chcemy pokazać Wam tę bezapelacyjne piękną porę roku.

- Zima za nami. Była bardzo zmienna, kapryśna, a często "urzędowała" tylko w górach, gdzie śniegu było sporo, miejscami powyżej metra - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. - Zresztą na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna nadal sięga 149 cm - dodaje.

Statystycznie zima zapisała się jako stosunkowo ciepła. - Temperatura z okresu od grudnia do lutego była powyżej normy. Mniej niż zwykle było śniegu, który zalegał stosunkowo krótko - mówi synoptyk.

Momentami bywało jednak chłodno. - Doświadczyliśmy pełnego spektrum opadów atmosferycznych, od delikatnej mżawki wypadającej z jesiennej mgły po śnieżyce rodem z dalekiej północy - przypomina Arleta Unton-Pyziołek.

Grudzień ciepły, jak nigdy

Rekordowo ciepły był grudzień 2015 roku, najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych. - Średnia miesięczna temperatura wynosiła od -2 stopni na Suwalszczyźnie do 1,5 stopnia w Dolinie Odry na Ziemi Lubuskiej. Grudzień był cieplejszy od normy o około 5 stopni. To bardzo duże odchylenie - podkreśla synoptyk.

Ciepły grudzień nie oznacza, że zimą nie zaznaliśmy mrozu. Było zimno, najwięcej warstw ubrań musieliśmy ubrać na siebie 3 stycznia. Wtedy w Białymstoku odnotowano -21 stopni, w Suwałkach - 16. - Były sygnały, że lokalnie w obszarach podgórskich odnotowano na przydomowych termometrach nawet -27 stopni - mówi synoptyk TVN Meteo. Zimno było też pod koniec stycznia, a temperatura w niektórych regionach spadła nawet do -22 stopni.

Marzec nadrabiał zaległości

- Zima jak szybko przyszła, tak szybko odeszła, bo ciepła cyrkulacja zachodnia przyniosła znad Atlantyku masy powietrza polarnego i zwrotnikowego, które wymiotły śnieg i podniosły temperaturę - opowiada Unton-Pyziołek. W lutym zaznaliśmy przedwiośnia, na Dolnym Śląsku termometry pokazały 14 stopni. - Zresztą często dało się odczuć w powietrzu zapach marca, i dało się słyszeć głosy, że pojawiają się pierwsze oznaki wiosny - dodaje.

21 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, ale to właśnie marzec nadrabiał braki lutego. Przez trzy tygodnie marca było chłodniej niż w lutym, do tego pochmurno, z następującymi po sobie opadami deszczu i śniegu, opadami męczącymi już czekających na wiosnę i powodującymi utrudnienia w komunikacji. - Prognozy są jednak optymistyczne, idzie wiosna! - kończy synoptyk TVN Meteo.

Tiry nie dawały rady

Chociaż zima w Polsce zaczęła się niepozornie i czasem nieco "odpuszczała", to niejednokrotnie gęste opady śniegu sprawiały, że warunki na polskich drogach nie były najlepsze. - Stałem dwie godziny w korku i zjechałem z trasy, bo miałem taką możliwość. Inni stali dłużej, nawet trzy i pół godziny - relacjonował 11 lutego zimowe utrudnienia na drodze Reporter 24 bigon, który utknął w kilkukilometrowym korku między Białką Tatrzańską a Bukowiną.

O zimowych kłopotach kierowców alarmowaliście nas wielokrotnie.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Bałwany

Miały oczy, usta i nosy. Czasem ubrane były w szalik i czapkę. Najczęściej stały przed domem i wyglądał, jakby obserwowały przechodniów. Bywają bohaterami filmów, bajek i piosenek, ale można zobaczyć je tylko zimą. Jak jest zima, to muszą być bałwany!

Pracowite ferie z tatą miała Marysia. W Ostrowie w Łódzkiem ulepili bałwanią rodzinnie. Natomiast Wojtek stworzył bałwana-giganta. "3,5-metrowy Olaf powstał w malowniczej miejscowości Rycerka Dolna na Podbeskidziu" - pochwalił się Reporter 24.

Inwencja twórcza Reporterów 24 nie zna granic. Przekonał nas o tym jurekwinia, który swojego bałwana ulepił na... drzewie.

Na tropie wilczej pełni

Pod koniec stycznia na niebie pojawił się Księżyc w pełni. Według tradycji była to tak zwana wilcza pełnia, do której - według opowiadań - wilki wyły z głodu. Była to pierwsza pełnia w 2016 roku. Zdjęcia otrzymywaliśmy od Was m.in. z Podlasia, Mazowsza czy Śląska. Do 8 lutego "ubywało" naszego Księżyca.

Dwie noce z rzędu z zorzą polarną

Malownicze zjawisko mogliśmy podziwiać przez dwie noce z rzędu, a dokładnie na początku marca. Wówczas niebo mieniło się kolorami tęczy za sprawą zorzy polarnej. Piękne, kolorowe zjawisko świetlne można było zaobserwować w m.in Polsce, Niemczech czy Norwegii. Trzeba przyznać, że widok był naprawdę niesamowity. "Zjawisko trwało około 40 minut i było widoczne nawet dużo dalej na południe" - pisał z Wielkopolski internauta o nicku astrofotgrafia.pl. Polskie niebo przybrało barwy czerwieni, różu i pomarańczy. W Norwegii natomiast królowała zieleń.

Wiosna się zbliża...

Tegoroczna zima była łagodna, więc nikogo raczej nie dziwi, że wiosna wcześniej niż zwykle wdzierała się i "rozpychała łokciami". "Wiosna powoli sprząta po zimie i niemal całkowicie stara się zmienić wystrój z szarości i brązów na zieleń" - pisał ze Starachowic (woj. świętokrzyskie) radziobest.

W lutym, w ogródku Reporterki 24 na wierzch zaczęły wychodzić irysy, hiacynty, krokusy, tulipany, a nawet lilie. "Rośliny cebulkowe wykwitają właśnie około 20 lutego. Tak stało się i tej, także łagodnej zimy. I to pomimo różnych zawirowań pogody, jak przymrozki, krótkotrwałe mrozy, czy lodowaty deszcz oraz śnieg. Rozwijają się pąki liści. Aura, kiedyś sroga w lutym, zmienia się na naszych oczach. Gdy w cieplejszych krajach o tej porze pada śnieg, my, dawniej znani z mroźnych i śnieżnych zim, mamy wiosnę" - pisała z Ornontowic Jaga_.

Obserwowaliście też pierwsze biedronki, rozkwitające bazie czy wiosenne grzyby i przywitaliście pierwsze polskie bociany.

Kontakt24 - Opinia użytownika

A w marcu...

Aura zmieniała się jak w kalejdoskopie. "2 marca budziliśmy się w magicznych zimowych klimatach, popołudnie należało już do słońca, a dziś od rana raczej wiosennie z temperaturą plus 4 stopnie i choć jeszcze z mocno zachmurzonym niebem, to już widać wiosnę w ogrodzie, patrząc na kwiaty i rośliny z uporem wygrzebujące się z twardej i jeszcze zmarzniętej ziemi. Tulipany pokazują pierwsze liście" - relacjonował wiosnę budzącą się do życia radziobest.

Reporter 24 w swoim ogrodzie sfotografował też przebiśniegi. "Rozrastają się tworząc zielono-biały dywan na grządkach..." - pisał.

W połowie marca mógł też posłuchać śpiewu ptaków. "Warto wstać wcześniej, kiedy jeszcze nie ma tak głośnego gwaru miasta, szczególnie przy tak pięknej pogodzie, żeby posłuchać śpiewów i treli coraz bardziej licznych ptaków. Świadczy to zdecydowanie o rychłym nadejściu wiosny" - relacjonował.

Pierwszy bocian

Reporterzy 24 byli również na tropie pierwszego bociana. "Pod koniec grudnia w Szczecinku bocian spacerował po parkingu i nic nie robił sobie z zimy" - pisał gientki.

Natomiast w połowie stycznia bocian przyleciał do Tczewa (woj. pomorskie). "Nie wiem, czy to odpowiednia pora dla naszego symbolu narodowego" - zastanawiał się Bartosz Richert.

Reporterzy 24 spotkali również bociana kilka kilometrów od Tczewa, we wsi Czatkowy. "Dosyć niespotykany widok o tej porze roku" - przyznawał Trabolo 123.

Bocian zrobił również niespodziankę mieszkańcom warszawskiej Białołęki. "Wcale się go tak wcześnie nie spodziewaliśmy" - pisała na początku marca Kana2002.

"Bocian siedział w gnieździe i po chwili odleciał" - dodał Witek, który również spotkał go na Białołęce.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek, ank, kab, mjp/popi

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Potężna ulewa w Dubaju doprowadziła do licznych podtopień. Pod wodą znalazło się wiele dróg. - Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Joanna.

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W Koszalinie o fotel prezydenta walczą urzędujący od 2010 roku Piotr Jedliński i wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. W centrum miasta pojawił się baner z krytycznymi hasłami wobec aktualnego prezydenta. Plakat został zamalowany napisem "Stop hejt!" i zdjęty. Wideo dostaliśmy na Kontakt 24. Druga tura wyborów samorządowych już w najbliższą niedzielę.

Emocje przed drugą turą wyborów. Plakat zamalowano i zdjęto. Nagranie

Emocje przed drugą turą wyborów. Plakat zamalowano i zdjęto. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

W pobliżu centrum handlowego na Pradze Południe doszło we wtorek wieczorem do zderzenia trzech aut. Policja przekazała, że sprawca kolizji był nietrzeźwy. Pierwszą informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wieczorne zderzenie trzech aut, sprawca był nietrzeźwy

Wieczorne zderzenie trzech aut, sprawca był nietrzeźwy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Ciała martwych 29 krów odnaleziono w prywatnym gospodarstwie w miejscowości Smólsk (woj. kujawsko-pomorskie). Zwierzęta nie miały zapewnionej odpowiedniej opieki, w tym pokarmu i dostępu do wody. Do sprawy zatrzymano 48-latka. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

Fiat 126p utknął między szlabanami na przejeździe kolejowym w Lesznie (Wielkopolskie). Na pomoc kierowcy ruszył świadek zdarzenia, pan Sebastian. Informację wraz z nagraniem przesłał redakcji Kontaktu 24. "W sytuacji zagrożenia należy pamiętać o tym, że rogatki można wyłamać" - przypominają kolejarze.

Auto utknęło między rogatkami, świadek ruszył z pomocą. Nagranie

Auto utknęło między rogatkami, świadek ruszył z pomocą. Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W czwartek późnym wieczorem w warszawskich Włochach doszło do pożaru miejskiego autobusu. Żaden pasażer nie ucierpiał, ale pojazd spłonął doszczętnie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Spłonął miejski autobus

Spłonął miejski autobus

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy doszło do pożaru na poddaszu w zabytkowej kamienicy w Głogowie (woj. dolnośląskie). Jedna osoba została poszkodowana. Na miejscu działa dziewięć zastępów straży pożarnej. Na ten moment nie wiadomo, co wywołało pożar. Zdjęcia i wideo otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar zabytkowej kamienicy. Jedna osoba poszkodowana

Pożar zabytkowej kamienicy. Jedna osoba poszkodowana

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Nie żyje kierowca samochodu, który zderzył się z pociągiem po tym, jak wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy w miejscowości Pękanino niedaleko Białogardu (woj. zachodniopomorskie). Maszynista był trzeźwy, pasażerom - jak podała policja - nic się nie stało. Informację o wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Auto wjechało pod pociąg. Zginął mężczyzna

Auto wjechało pod pociąg. Zginął mężczyzna

Źródło:
Kontakt 24, tvn24.pl, PAP