Temat w toku

Pisze o tym:

73 reporterów

Dodano:

75 materiałów

Ograniczenie handlu w niedziele. Dobry czy zły pomysł?

Ograniczenie handlu w niedziele to postulat NSZZ "Solidarność". W piątek związkowcy zamierzają złożyć projekt ustawy. Czy Waszym zdaniem to dobre rozwiązanie? A może to błąd, żeby sklepy były zamknięte w ostatni dzień tygodnia?

 

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", ogłosił że udało się zebrać pod projektem ustawy o zakazie handlu ponad 350 tys. podpisów. Projekt dotyczy wprowadzenia licznych ograniczeń w funkcjonowaniu sklepów w niedziele i święta. W piątek projekt ustawy ma trafić do Sejmu.

Nowe zasady

Związki zawodowe zastrzegają jednak, że w projekcie znajdzie się wiele odstępstw od zakazu handlu. Sklepy mogłyby funkcjonować w kolejne dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Wielkanocą, a także drugą niedzielę lipca. Sprzedaż odbywałaby się także w określonych godzinach w piekarniach, małych stacjach benzynowych, aptekach czy sklepach z pamiątkami. Handlować mogliby również właściciele sklepików. Kontrowersje budzi jednak zapis o groźbie więzienia dla pracodawców, nieprzestrzegających uchwalonego zapisu.

Komitet obywatelski, zbierający podpisy pod projektem ustawy, powstał 28 kwietnia. Zakaz handlu objąłby zarówno 1,5 mln pracowników, jak również tysiące zleceniodawców.

O PROJEKCIE ZMIAN CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL