tvnpix

"Nie obsługujemy gości z USA oraz Izraela". Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę ośrodka wypoczynkowego w Małopolsce, który na swojej stronie informuje: "Nie obsługujemy gości ze Stanów Zjednoczonych i Izraela" oraz zawyża ceny dla turystów zagranicznych. W piątek rano zostały wysłane pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Krakowie, do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. O kontrowersyjnej ofercie pensjonatu poinformował redakcję Kontaktu24 @Stefan.

Mała wieś w Małopolsce i ośrodek, który oferuje gościom komfort i spokój. Jak zapewnia na swojej stronie internetowej jest "prawdziwym lekarstwem na stres i zmęczenie". Jak się jednak okazuje, nie wszyscy goście mogą tam bezstresowo wypocząć. Przekonał się o tym @Stefan.

"Ja jako Polak z zagranicy (Niemiec) z podwójnym obywatelstwem jestem oburzony. Czy ja z podwójnym paszportem mam płacić 60 PLN, czy 60 €?" - napisał na skrzynkę Kontaktu 24 po tym jak na stronie hotelu przeczytał, że cena wynajmu pokoju dla gościa "z poza Polski" jest dużo wyższa niż dla polskiego turysty. Jeszcze większy problem może spotkać turystów z Izraela i Stanów Zjednoczonych, którzy w tym miejscu w ogóle nie będą "obsługiwani", o czym ośrodek informuje wprost na swojej stronie internetowej. "Co mają powiedzieć tacy turyści?"- pytał zbulwersowany @Stefan.

Koleżanka z Izraela? "W ramach wyjątku"

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w praktyce wygląda rezerwacja miejsca w hotelu. Zadzwoniliśmy do ośrodka, by wynająć dwuosobowy pokój na weekend, zaznaczając, że jedna z turystek pochodzi z Izraela. Efekt? Pracownik hotelu zgodził się zarezerwować miejsce "w ramach wyjątku" i tylko pod warunkiem, że osoba ta "nie będzie nosiła się po żydowsku". Nie wytłumaczył jednak, co dokładnie ma na myśli.

Otrzymaliśmy również informację, że cena za nocleg w przypadku polskiej turystki będzie wynosiła 60 złotych, natomiast w wypadku turystki z Izraela - 60 euro. "To są ceny, do jakich cudzoziemcy są przyzwyczajeni u siebie, dlatego nie może być taniej" - usłyszeliśmy w odpowiedzi na pytanie, skąd różnica w cenie za nocleg o identycznym standardzie.

Informacje, jakie uzyskaliśmy, pochodzą od pracownika ośrodka. Z właścicielem nie udało nam się porozmawiać, pracownik ośrodka nie chciał umożliwić nam jakiegokolwiek kontaktu ze swoim pracodawcą. Usłyszeliśmy natomiast, że "hotel nie życzy sobie gości z USA i ma do tego prawo", a nam "nic do tego".

"To dyskryminacja"

"To bulwersująca sprawa. Absolutnie taka formuła, że hotel nie będzie obsługiwał osób pochodzących z Izraela bądź Stanów Zjednoczonych, to dyskryminacja ze względu na pochodzenie etniczne, rasę. Mamy tu do czynienia z naruszeniem co najmniej kilku przepisów zarówno prawa polskiego, jak i europejskiego" - powiedział nam Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

W związku z możliwym naruszeniem prawa RPO zdecydował o podjęciu tej sprawy z urzędu. "Rozważamy skierowanie wystąpienia do Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Krakowie, właściwej komendy policji oraz marszałka województwa małopolskiego, który sprawuje nadzór nad usługami hotelarskimi" - mówił w czwartek Wróblewski.

Pisma wysłane

Jak poinformował nas w piątek rano, pisma do właściwych instytucji zostały już wysłane.

„Dziś rano zostały wysłane pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w Krakowie, do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Dwie pierwsze instytucje poprosiliśmy o zbadanie sprawy i podjęcie postępowania” – powiedział Wróblewski.

Można walczyć o odszkodowanie

Każda osoba, której odmówiono wykonania usługi ze względu na narodowość ma prawo do odszkodowania, może wnieść odpowiednie powództwo.

"Rzecznik nie może ingerować bezpośrednio w sektor prywatny, ale mamy inne środki prawne, aby ingerować w tej sprawie. Prawo Unii Europejskiej zobowiązuje nas do niedyskryminowania ze względu na rasę/narodowość.  Na stronie jest konkretne ogłoszenie, a więc nie ma wątpliwości, że jest to dyskryminacja bezpośrednia" - powiedział Wróblewski.

Autor: db,kde//ja,KS

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.