tvnpix
Foto: Palmer62

Druga dostawa gazu zakończona. Metanowiec odpłynął do Kataru

Metanowiec "Al Nuaman" w środę opuścił port w Świnoujściu i odpłynął do Kataru. Do Polski przybył z drugim transportem skroplonego gazu ziemnego, który ma pomóc w rozruchu gazoportu. Zdjęcia i filmy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Po raz pierwszy metanowiec wpłynął do świnoujskiego gazoportu 11 grudnia ub. roku. Wówczas rozładunek statku trwał osiem dni.

W poniedziałek statek dostarczył 210 tys. metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. Gaz będzie wykorzystany w celu dalszego rozruchu instalacji. "Rozładunek statku będzie trwał trzy dni" - poinformował w komunikacie operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Tak samo jak podczas pierwszej dostawy, dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Gaz po regazyfikacji, czyli podgrzaniu, po którym z postaci skroplonej gaz wróci do stanu lotnego, zostanie przesłany do krajowego systemu przesyłowego, a następnie trafi do odbiorców w naszym kraju.

Polska bezpieczniejsza energetycznie

Terminal LNG w Świnoujściu jest elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową Polski.

Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Według zapowiedzi władz spółki, w drugiej połowie 2016 r. rozpoczną się komercyjne dostawy surowca do Świnoujścia.

 Autor: DM/popi Źródło: www.tvn24bis.pl, PAP, www.eswinoujscie.pl

Komentarze (10)

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone
  • Udostępnij komentarz w:
+ Dodaj komentarz
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.