• IRenki - czyli fotografia w podczerwieni

  Wykorzystany przez redakcję

  Co to są te "IRenki"?

   

  Są to zdjęcia wykonane zwykłym aparatem fotograficznym z założonym specjanym filtrem podczerwieni. Technika ta polega na odcięciu światła widzialnego dla ludzkiego oka i rejestracji promieniowania fal powyżej 700nm (czyli "niewidzialnej" podczerwieni). Technika ta jest również znana pod nazwą "Infrared" (ang.), a potocznie zwana "Irenką" (od skrótu "IR").Najciekawiej wyglądają zdjęcia terenów zielonych (parki, lasy, trawniki) robionych w silnym słońcu, bo to właśnie zieleń (a raczej zawarty w niej chlorofil) najlepiej odbija promieniowanie podczerwone. Zauważyłem, że ciekawie też wyglądają portrety w podczerwieni. Skóra ludzka jest wygładzona, nie widać "niedoskonałości", sprawia wrażenie figury woskowej.

  Aparat w podczerwieni nie rejestruje kolorów. Często osoby w różnokolorowych ubraniach wyglądają jakby byli ubrani na biało.

   

  Jak zrobić "IRenkę" zwykłym aparatem?

   

  W aparatach analogowych wystaczy założyć specjalną kliszę "Infrared", która rejestruje światło podczerwone, ale ja osobiście spotkałem się tylko z monochromatyczną odmianą tej kliszy, a zdjęcia kolorowe dopiero nam otwierają okno wyobraźni.

   

  Fotografia cyfrowa pozwoliła na robienie zdjęć kolorowych w podczerwieni często tańszym kosztem. Wystarczy zakupić specjalny filtr IR nakręcany na obiektyw (tani filtr kosztuje ok. 80zł) i już możemy robić "IRenki". Niestety ta metoda nie jest idealna, bo na matrycach naszych aparatów cyfrowych założony jest filtr tzw. dolnoprzepustowy, czyli filtr, który nie przepuszcza właśnie pasma podczerwieni (żeby nie wprowadzać zakłuceń do naszych "normalnych" zdjęć). Przez tą "zaporę" właśnie jedteśmy zmuszeni długo naświetlać zdjęcie, żeby cokolwiek sie na nim zarejestrowało. Przy współczesnych lustrzankach dochodzi to do 20-30 sekund w słoneczny dzień, więc niezbędny będzie statyw.

   

  Można zastosować drugą, ale bardziej kosztowną metodę. Należy zdjąć z matrycy filtr dolnoprzepustowy (czyli tan "hamulec" podczerwieni) i w jego miejsce założyć filtr podczerwini (czyli "hamulec" światła widzialnego). Niestety, żeby to zrobić trzeba rozłożyć aparat na części. Po takim zabiegu aparat będzie w stanie naświetlić zdjęcia w podczerwieni w "normalnych" czasach, czyli np. 1/1000s (możemy robić zdjęcia "z ręki"). Po tej przeróbce nasza lustrzanka będzie robić

  zdjęcia tylko i wyłącznie w podczerwieni i nie będzie możliwości wykonania "normalnych" zdjęć, dlatego proponuję się dobrze zastanowić przed taką przeróbką.

  Operacja jest odwracalna (trzeba znowu rozebrać aparat i zamienić filtry).

   

  Po wykonaniu zdjęcia w aparacie należy je potem poddać obróbce w oprogramowaniu do obróbki zdjęć. Aby zdjęcie wyglądało atrakcyjnie należy zamienić kanały niebieski z czerwonym i czasem poprawić jasność i kontrast. Obróbka zdjęcia (tzw. post processing) zależy od indywidualnych preferencji fotografa.

   

  Oto kilka moich IRenek:

   

Dodaj komentarz

Komentarze (6)

 • sajmon1100 ~sajmon1100
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 20.05.2012 14:57

  aordyczaordycz

  Zdjęcia są rzeczywiście niesamowite. Ale mam pytanie:
  Czy zwykłe aparaty cyfrowe nie mają funkcji Infrared, bez konieczności nakładania bądź wykręcania filtrów?
  Czy programy do obróbki zdjęć nie mają możliwości przeróbek do takiego efektu?


  nie, aparaty nie mają takiej funkcji .Programowo również nie zrobiz prawdziwej podczerwieni bo np kolor czarny w ir jest w zasadzie kolorem "prześwitującym" ,wiec programwowo jak z czarnego zrobisz prześwit.Owszem może podobnie obrazek będzie wyglądał ale prawdziwe IR nigdy to nie będzie

 • Kuba ~Kuba
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 29.01.2011 18:48

  zrób zdjęcie ognia :)

 • zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 29.12.2010 23:14

  Niesamowity efekt SUPER!

 • sajmon1100 ~sajmon1100
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 23.11.2010 23:21

  tutaj mój mały pokaz

  http://www.23hq.com/LukaszSzyma%C5%84ski/album/5440175

 • sajmon1100 ~sajmon1100
  zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 23.11.2010 23:19

  kazdy aparat posiada filtr na matrycy który nie pozwala przeniknąć promieniom na matryce.Dzięki temu zdjęcia są dokładniejsze i bardziej odwzorowują kolory widzialne przez ludzkie oko.Niestety fotografia w podczerwieni to nie tylko nakreceinie filtru .TRzeba mieć również aparat który pozwoli nam robić zdjęcia w podczerwieni.Aparat posiadający słaby filtr na matrycy lub jego brak czyli przerobiony do podczerwieni ( nie mylić z drogim) potrafi zrobić zdjęcia z ręki.Aparat posiadający mocny filtr zrobi takie zdjęcie (lub nie :)) w czasie nawet do 8 minut naświetlania co całkowicie mija sie z celem.W razie pytań gg 7674439 .W fotografi IR siedze juz 2 lata .Posiadam pare aparatów do tego celu (również na sprzedaż) .Co do drugiego pytania.Programem nie da sie ustawić takiego efektu .Jeśli IR to tylko z matrycy!

 • zgłoś naruszenie odpowiedz Dodane: 22.10.2010 14:51

  Zdjęcia są rzeczywiście niesamowite. Ale mam pytanie:
  Czy zwykłe aparaty cyfrowe nie mają funkcji Infrared, bez konieczności nakładania bądź wykręcania filtrów?
  Czy programy do obróbki zdjęć nie mają możliwości przeróbek do takiego efektu?

Podobne materialy